Zvýšená teplota je vlastně obranným mechanismem. Není náš nepřítel, tělo ji potřebuje k léčbě některých problémů

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Teplota
Zdroj: Pixabay

Vysoká teplota je příznakem celé řady nemocí. Ve většině případů ale může být pozitivní věcí. Ačkoli se s ní totiž naše tělo těžko vypořádává, je to zároveň jeho způsob obrany proti některým dalším příznakům. Jak vlastně teplota vzniká, jak funguje a jak se jí zbavit?

Normální tělesná teplota zdravého dospělého člověka se pohybuje kolem 36,5 až 37,5 °C. Tato teplota je měřena obvykle v podpaží, u dětí někdy v ústech. Může se mírně lišit v průběhu dne. Ráno je zpravidla nižší, odpoledne vyšší, popisuje Health Direct.

Obranný mechanismus těla

Zvýšená teplota je jedním z přirozených obranných mechanismů lidského těla. Nastává tehdy, když teplota přesáhne 38 °C. Tělo v takovém případě bojuje obvykle s infekcí, nebo je imunitním systémem aktivována reakce na nějaký zánět, vysvětluje NHS Inform.

Teplota může signalizovat virové nebo bakteriální onemocnění, chřipku, zánětlivé procesy, nachlazení, autoimunitní onemocnění, onkologické onemocnění, ale také reakci na očkování nebo další alergické reakce. Jakmile teplota přesáhne 39 °C, je potřeba vyhledat lékaře.

K tomu zajděte také v případě, že teplota trvá déle než tři dny a vy během ní blouzníte, nebo se cítíte celkově slabí. Snížit teplotu se dá jinak tím, že budete pít dostatek tekutin, odpočívat a brát volně dostupné léky na snížení teploty, píše Penn Medicine.

Nápomocná X nebezpečná

Pokud má člověk teplotu, ideálně by si měl vzít léky, být pod peřinou a takzvaně se vypotit. To znamená, že zvýšená teplota pomáhá tělu dostat škodlivé látky pryč. Pokud tedy máte v těle viry či bakterie, teplota je prospěšná.

Na druhou stranu je ale nebezpečná, zvláště ve chvíli, kdy překročí 40 °C. V takovém případě může tělu ublížit, varuje Britannica. Teplota je tak něco, s čím musíte umět bojovat, není ale vždy vyloženě na škodu a v mnoha případech je nezbytná k tomu, abyste překonali nemoci.

Zdroj: Penn Medicine, How Stuff Works, Britannica, Mayo Clinic, Medical News Today, NHS Inform, Health Direct

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články