Zvadlé květiny nevyhazujte. Díky těmto tipům vám ještě budou dělat radost

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
kytice
Zdroj: Shutterstock

Ženu květinou neurazíte, ba naopak. Asi málokterá žena či dívka by odmítla krásnou květinu. Živé a nádherně barevné květiny nám vykouzlí úsměv na tváři, který ale začne mizet ve chvíli, kdy sledujeme, jak rostlina postupně uvadá.

A co když květina zvadne? Už dávno není tak krásná jako ve chvíli, kdy jsme si ji nadšeně uložili do vázy. Zvadlé květiny končí v koši, případně na kompostu. Co když je ale lze ještě využít?

Zvadlé květiny není nutné vyhazovat!

Když jsou krásné, vitální a plné života, lahodí našemu oku a dělají nám radost. Jakmile začnou vadnout, jejich krása opadá a už se nám nelíbí. Tehdy je vezmeme a vyhodíme. Uvadlé květiny už zkrátka nedělají takovou parádu a pro většinu z nás tak ztrácí využití.

Co když vám ale řekneme, že uvadlé kytky vůbec nemusíte vyhazovat? Dejte jim ještě jednu šanci! Poradíme vám, co lze udělat se zvadlými květinami, a jsme přesvědčeni, že budete nadšení!

Vyzkoušené tipy, jak využít zvadlé kytky

I když květina zvadla, může ještě posloužit. Proto vám dáme hned několik tipů, jak s uvadlými květinami naložit, aby vám ještě mohly udělat radost.

Do pytlíku s nimi!

Zvadlé květiny zbavte květů a ponechejte si pouze stonky, dlouhé asi 15 centimetrů. Zabalte je do novin (ideálně ne do lesklých, ale do klasických novin), s pomocí rozprašovače několikrát postříkejte vodou a poté to celé vložte do sáčku, který se dá uzavřít na zip.

V sáčku nechte stonky 15 dní. Po uplynutí této doby je vyjměte – stonky pustí kořeny, takže je pak stačí zasadit do hlíny a počkat, až trochu povyrostou a potěší vás novými květy.

Použijte kelímek od nápoje

I další způsob, jak zachránit uvadlou rostlinu, je poměrně jednoduchý. Ponechte si opět jen stonek. Připravte si plastový kelímek s víčkem, do kterého dejte hlínu a písek. Promíchejte a vložte stonek, který rozprašovačem několikrát postříkejte.

Poté kelímek přiklopte víčkem a ponechte takto 20 dní. Během této doby květina pustí kořeny, se kterými ji potom můžete zasadit do klasického květináče.

Medové zlato

O medu se často říká, že je to tekuté zlato. Napadlo by vás zachránit rostlinu právě s jeho pomocí? Je o něm známo, že se pyšní mnoha pozitivními vlastnostmi, které skvěle působí na naše zdraví, ale dokáže med pomoci i rostlinám?

Rozhodně ano! Stonek namočte do medu a poté ho zapíchněte do jablka. Společně vložte do květináče, ve kterém mějte připravenou hlínu. Zasypte zeminou, postříkejte vodou a přiklopte plastovým barelem na vodu. Během dvou týdnů stonek pustí kořeny.

Zdroj: Facebook

Autor: Nikol Kolomazníková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články