Zóna smrti: Kvůli díře v amerických zákonech je na území parku Yellowstone možné beztrestně i vraždit

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Zona Smrti
Zdroj: Profimedia

Pokud někdo úmyslně připraví o život jiného člověka, jedná se o vraždu, za kterou je viník obvykle odsouzen. A to platí na většině míst světa. Ani v Americe není tento čin tolerován. Existuje zde ale jedno místo, na kterém zákony neplatí. Říká se mu Zóna smrti.

Zóna smrti leží uprostřed neobydlené oblasti amerického národního parku Yellowstone. V místě neplatí žádné zákony, takže i vražda je zde v podstatě legální, píše The Atlantic.

Nehostinná příroda

Zóna smrti se rozkládá zhruba na 80 kilometrech čtverečních. Velká její část je zalesněná, nehostinná příroda zde nedovolí nikomu žít, pravděpodobně i samotný pohyb po daném území je velmi náročný a nebezpečný.

Ale zároveň jde o místo, kde člověk může spáchat jakýkoli trestný čin, aniž by mu za něj hrozil trest. Jak je to možné? Může za to díra v americkém zákoně, se kterou se jen těžko dá v současné době cokoli udělat.

Bez spravedlivého soudu

Park Yellowstone vznikl dříve než státy, ve kterých se rozkládá, píše Vox. Spáchání zločinu na určitém území musí být vždy řešeno soudcem a porotou daného místa, kteří následně rozhodnou o osudu pachatele. A to samozřejmě platí i pro Yellowstone.

Jenomže území parku označované jako Zóna smrti nemá žádné obyvatele, tudíž nemá ani žádný soud. Zločinci, který na místě poruší zákon, nemůže být zajištěn spravedlivý soud, a on se tak trestu vyhne, ať už se provinil čímkoli, vysvětluje CBS News.

V roce 2008 o problému začal hovořit právník Brian Kalt, který na díru v zákonech přišel. Ačkoli se o ní ví už mnoho let, doposud nebyl problém nijak vyřešen. Zároveň ale naštěstí neexistuje ani žádný případ toho, že by se někdo o nějaký zločin v dané oblasti pokusil, doplňuje Idaho Capital Sun.

Zdroj: CBS News, Idaho Capital Sun, The Atlantic, Vox,

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články