Život Gianniho Versaceho ukončil vyšinutý sériový vrah. Jeho motiv není přesně známý

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
Gianni Versace
Zdroj: Profimedia

Den, kdy zemřel zakladatel módního impéria Giovanni „Gianni“ Versace, začal jako každý jiný. Slavný módní návrhář se probudil brzy a vydal se ze svého domu na Miami Beach po Ocean Drive do novinového stánku. Když se vrátil domů, před dveřmi na něj čekal vyšinutý sériový vrah.

15. července 1997 přišel módní svět o jednu ze svých ikon. Versace se právě vracel se svými ranními časopisy do své vily Casa Casuarina na South Beach na Floridě. Vystoupal po schodech, ale do domu již nevešel. Před vchodem na něj čekal sedmadvacetiletý muž jménem Andrew Cunanan.

Ranní klid proťaly výstřely

Než stihl Versace nějak zareagovat, vrah zvedl pistoli a z bezprostřední blízkosti mu do hlavy vypálil dvě kulky. Oblíbený módní návrhář byl na místě mrtvý. Nebyl to první člověk, kterého Cunanan ten rok zabil. Versace byl jeho pátou obětí a Cunanan byl na seznamu FBI mezi deseti nejhledanějšími zločinci.

Celou událost viděl svědek a policie se díky tomu rychle dopátrala vraha. Našla ho však až poté, co si vzal sám život. Otázky kolem vraždy slavného návrháře proto přetrvávají, a dodnes tak není jasné, co Cunanana vedlo k tomu, aby Versaceho zabil.

Jak Gianni Versace dosáhl slávy

Giovanni Maria „Gianni“ Versace se narodil 2. prosince 1946 v italském Reggio Calabria. Světem módy byl doslova odchován. Jeho matka Franca byla švadlena a malý Gianni sledováním práce v jejím obchodě strávil většinu dětství. Nebylo proto s podivem, když u ní začal jako teenager pracovat.

Jeho sny však sahaly výše a butik jeho matky mu brzy začal být malý. V roce 1972 již spolupracoval s několika italskými módními domy jako Mario Valentino či Callaghan. O šest let později si v Miláně otevřel vlastní butik a rychle se stal na mezinárodní módní scéně senzací.

Jeho nápaditá móda kombinovala klasický design s hravějšími barvami, výraznými potisky a sexy střihy. Objevil a představil světu supermodelky, jako jsou Naomi Campbell či Linda Evangelista. Versace společně se svými sourozenci brzy řídili mnohamilionové módní impérium.

Toužil po klidném místě

Gianni Versace si pozornost veřejnosti a médií velmi užíval, i přesto však hledal místo, kde by mohl odpočívat a relaxovat, když zrovna nepracoval. Takovou oázu našel na floridské South Beach, kde utratil téměř tři miliony dolarů za sídlo zvané Casa Casuarina. Nastěhoval se sem spolu se svým dlouholetým přítelem, s kterým zůstal až do své smrti.

V červenci 1997 byl Versace na vrcholu své kariéry. Po světě měl přes 130 butiků a módní značka, kterou vybudoval, měla hodnotu přes 800 milionů dolarů. Jeho ohromující úspěch však přitáhl pozornost krutého zabijáka Andrewa Cunanana.

Chladnokrevný zabiják

Andrew Cunanan vedl odlišný život než jeho oběť. Od dětství ho sužoval nedostatek peněz a rád si pak vymýšlel složité lži, aby působil bohatší. Vysokoškolská studia opustil proto, aby se věnoval vztahům s bohatými staršími muži. Když ho v roce 1996 jeden z nich odkopl, Cunanan byl zoufalý. Začal se mstít a zabíjet.

V hledáčku FBI

Jen na počátku roku 1997 zabil Cunanan své dva bývalé přítele. V květnu brutálně mučil a zavraždil dvaasedmdesátiletého muže a o pár dní později pětačtyřicetiletého správce hřbitova. Motiv těchto dvou vražd nebyl jasný, muže s vrahem nic nespojovalo. Správci hřbitova Cunanan ukradl nákladní auto a zmizel s FBI v patách.

Vydal se na South Beach na Floridě a zřejmě měl již v hlavě jasný vražedný plán. 15. července se objevil u dveří Gianniho Versaceho. Poté, co ho chladnokrevně zavraždil, rozběhl se pryč. Začalo pátrání po vrahovi.

Vyšetřovatelé si s vraždou brzy spojili Cunanana, poblíž Casa Casuarina našli nákladní auto, které odcizil své předchozí oběti. Než ho nalezli, uběhl týden. Cunanan se zastřelil na palubě lodi stejnou pistolí, jakou zabil Versaceho a další své oběti.

Proč se jeho obětí stal i slavný módní návrhář, však bylo a je záhadou. Versaceho rodina trvá na tom, že šlo o náhodný útok. Cunanan a Versace prý neměli žádný předchozí vztah.

Mohli spolu mít vztah

Novinářka z Vanity Fair Maureen Orthová však tvrdí, že se oba muži před vraždou několikrát setkali. Cunanan prý dokonce svým přátelům tvrdil, že měl s Versacem vztah. Těžko ale říct, zda je to pravda, přeci jen byl Cunanan známý lhář.

Některé zdroje dokonce uvádějí, že ačkoli byli každý z jiného světa, oba měli co do činění se sexem za peníze. Nabízí se tedy i možnost, že Versace mohl být jedním z Cunananových bohatých klientů.

Ať už se oba muži znali, nebo ne, FBI věřila, že Cunanan prostě žárlil na Versaceho úspěch. Byl bohatým, vysoce postaveným homosexuálem, který dosáhl neskutečného úspěchu. Vše, co Andrew Cunanan nikdy neměl.

Smrt Gianniho Versaceho módní svět šokovala. Vzpomínkového aktu se účastnilo přes dva tisíce lidí, mezi nimi i princezna Diana či Elton John. Proč si vrah vybral právě jeho, zřejmě navždy zůstane tajemstvím.

Zdroj: allthatsinteresting.com, en.wikipedia.org
Autor: Michaela Pauerová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články