Žena ve svých 105 letech vytvořila světový rekord v běhu na 100 metrů

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
julia hawkins
Zdroj: Profimedia

Nikdy není pozdě začít se sportem. Takového gesta se drží i Julia Hawkins. Žena, které se v jejích 105 letech přezdívá Hurikán, má sice šedé vlasy a celou řadu vrásek, díky pravidelnému sportu se ale udržuje v kondici a srší humorem. A dokonce se jí podařilo zapsat se do Guinnessovy knihy rekordů.

Běhat podle svých slov začala, když jí bylo sto let. Už předtím se ale věnovala různým sportům, udržovala se v kondici a v porovnání s mnoha lidmi i o dvacet let mladšími působila vitálně a pozitivně. Dobrá nálada a pohyb na čerstvém vzduchu jsou podle jejích slov cílem k dlouhověkosti.

Už v minulosti předvedla, že běh má jednoduše v krvi. Sama prý neví, proč začala tak pozdě. Kromě rekordu, který se jí podařilo letos vytvořit, totiž mohla v minulosti prý dokázat mnohé. Teď lituje, že se nikdy dříve běhat nepřesvědčila. I tak má ale na kontě jednu neuvěřitelnou věc.

Nejrychlejší žena svého věku

Julia se letos zúčastnila soutěže Louisiana Senior Games 2021, kde vytvořila světový rekord v běhu na 100 metrů v kategorii lidí 105+. Stala se tím pádem první ženou a také prvním člověkem v USA, který kdy takový rekord vytvořil. Zda ji někdo někdy překoná, není jasné.

Svých 100 metrů zaběhla Julia za minutu a dvě vteřiny. Pro mnohé je to možná směšné, vzhledem k jejímu věku je to ale neskutečný výkon, a pokud někdy někdo bude mít na to, aby ji překonal, jistě to bude výjimečný člověk. Ona na sebe rozhodně může být pyšná.

Už jenom to, že v tak vysokém věku je neustále fyzicky i mentálně vitální, je podle celé řady odborníků div. Jak se píše na webu indy100.com, většina lidí už kolem devadesátky mívá problémy s pohybem i přemýšlením. Je to částečně genetikou, částečně ale i zdravým životním stylem, že se Julia tak drží.

Byla sama ze sebe překvapená

Když Julia doběhla, byla nadšená. Podle svých slov ale chvíli ani netušila, kde se tam vzala a co vlastně dělá. Nebylo to ale výpadky paměti spojenými s jejím věkem, ale spíše adrenalinem, který jí koloval v žilách. Až po pár minutách dokázala poskytnout novinářům rozhovor.

„Netušila jsem, kdo jsem, co dělám, kde jsem se tam vzala. A pak jsem si pokládala otázku, co jsem dělala do teď, když jsem v běhu tak dobrá. A pak jsem si jen užívala potlesk lidí okolo,“ přiznala se v rozhovorech podle informací na webu spotlightstories.co.

Je jasné, že mnoho lidí by si z Julie mělo vzít příklad. Na sportování nikdy není pozdě a v jakémkoli věku se na něm dá zakládat nejen zdravý životní styl, ale jak je vidět, tak také mediální kariéra. Fotografie z Instagramu seniorky totiž obletěly celý svět.

Zdroj: spotlightstories.co, indy100.com, wionews.com

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články