Železná plíce mu pomohla přežít déle než 70 let. Paul Richard Alexander strávil celý život uzavřený ve ventilátoru

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Zelezna plice
Zdroj: Profimedia

Dětská obrna je dnes ve většině zemí považována za vymýcenou. Předtím, než byla v 50. letech objevena vakcína, představovala nemoc velmi závažné infekční riziko. Jako malý kluk se jí nakazil i Paul Richard Alexander. Ten byl nicméně velmi dlouho schopen přežívat díky takzvané železné plíci.

Paul se narodil v roce 1946 jako zdravé dítě. V šesti letech se nicméně stal obětí dětské obrny, která tehdy v USA postihla více než 58 tisíc dětí, píše Time. On ale přežil. Zemřel teprve nedávno, konkrétně na začátku března letošního roku, ve věku 78 let.

Železná plíce

Paul byl schopen přežít díky takzvané železné plíci. Jedná se o zařízení, která funkcí i vzhledem připomínají přenosnou tlakovou komoru. Jde o válec, který kryje s výjimkou hlavy celé tělo pacienta.

Uvnitř je vytvářen tlak, který člověku umožňuje dýchat, ačkoli jsou jeho plíce vážně poškozené, vysvětluje The Guardian. Koncept železné plíce vznikl ve skutečnosti už v roce 1670.

Sestrojen byl přístroj ale až v roce 1928 a později začala jeho výroba stoupat. Právě v tomto válci strávil Paul celý svůj život. A ačkoli byl odsouzen k věčnému ležení, byl šťastný a nikdy se nechtěl vzdát.

Dokončil školu, nevzdával se

„Nikdy jsem se nevzdával a ani teď to nemám v úmyslu.“ Toto heslo podle webu The Guardian říkával Paul Richard Alexander velmi často.

Se železnou plicí dokončil základní školní docházku, studoval střední školu, a nakonec dokonce promoval jako jeden z nejlepších studentů na texaské univerzitě. Ačkoli v posledních letech jeho života už existovaly modernější možnosti, jak mu pomoci, on se rozhodl strávit ve ventilátoru i poslední dny.

Paul se zapsal do Guinnessovy knihy rekordů jako jediný člověk, který prožil v železné plíci více než 70 let. O svém životě napsal memoáry. Ačkoli byl odmalička velmi omezený, sám říkával, že svůj život vždy prožíval naplno.

Zdroj: Science Museum, NPR, The Guardian, BBC, CNN, Sky News, Time

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články