Zbavte se roztočů v matraci během chvilky a bez chemie. Tento jednoduchý trik ocení nejen alergici

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
matrace
Zdroj: Shutterstock

Denně v nich spíme, a přesto možná mnohé nikdy ani nenapadlo pomyslet na to, kolik roztočů se nachází v našich matracích. Jsou pro mikroorganismy doslova rájem, protože se v noci potíme a přinášíme do svých postelí vždy trochu toho nepořádku, a to i když jsme po dlouhé sprše.


Někdo si možná myslí, že vyměnit ložní prádlo jednou do měsíce je dostatečné. Bohužel ale se tím nezbavíme roztočů usazených hluboko v matraci. Existuje ale jedna snadná cesta.

A není se třeba bát. Jde o cestu bez chemie a bez drahých čisticích přípravků. Zbavit se mikroorganismů a mít jistotu, že uleháte do úplně čisté postele, vám pomůže obyčejná jedlá soda.

Vliv na naše zdraví

Mikroorganismy ukrývající se uvnitř matrací mohou mít negativní vliv na naše zdraví. Někteří lidé jsou alergičtí a k večeru po ulehnutí do postele kýchají, jiným může dokonce naskákat vyrážka.

A i když si třeba vy sami nejste problému vědomi, může se stát, že jste pouze přenašečem komplikací. S vámi roztoči nic neudělají, ale s lidmi vám blízkým možná ano. Proto vám nyní poradíme, jak z matrace dostat vše, co do ní nepatří.

Začněte důkladným vysáváním

Nejprve je třeba dostat z matrace povrchové nečistoty a prach. Ideálně ji proto vysajte vysavačem ze všech stran včetně boků. Pokud máte parní vysavač, je vhodné použít právě ten. U běžných modelů je vhodné volit alespoň velmi ty s kvalitnější HEPA filtrací (Ze zdroje: Spotrebitelov.cz).

Vysávání sice dokáže dostat z matrace spoustu prachu a vyčistit ji, takže máte možná pocit, že už je hotovo, opak je ale pravdou. Zbytky naší kůže, nehty, kousky vlasů, to všechno podporuje tvorbu roztočů, kteří hnízdí hluboko uvnitř.

Po vysávání je vhodné použít UV lampu na odstranění roztočů z matrace. My doporučujeme Mamibot UV Lite 100 (viz recenze na Rankito.cz) . Tento přístroj používá UV záření k likvidaci všech forem života, včetně roztočů, na matraci. Stačí ho přejet po celé ploše matrace a počkat, až se záření vypne.

Poté je třeba matraci opět vysát, abyste odstranili mrtvé roztoče. Použití UV lampy je rychlý a efektivní způsob, jak se zbavit roztočů z matrace bez použití chemických prostředků. Navíc, je to šetrné k životnímu prostředí a bezpečné pro všechny uživatele.

Zničit je dokáže jedlá soda

Jedlá soda se dá sehnat v jakémkoli obchodě s potravinami, je levná a nemusíte se bát, že by se jednalo o chemii, která vaši matraci nějak zničí nebo na níž bude vaše tělo později reagovat negativně.

Právě obyčejná soda dokáže zničit veškeré mikroorganismy uvnitř matrace. Stačí předem vysátou matraci práškem posypat, ideální je si na pomoc vzít sítko například na cukr.

Díky tomu se vám podaří poprášit menším množstvím větší část matrace a budete mít také jistotu, že jste nevynechali jediné místečko. Díky tomuto triku s roztoči zatočíte!

Přidejte svou oblíbenou vůni

Jedlou sodu nechte několik hodin působit. Ideální je otevřít v místnosti okno, prášek sice nijak neškodí zdraví ani okolí, ale matrace bude krásně vyvětraná. A když už hloubkové čistění, tak se vším všudy.

Nakonec dejte do rozprašovače na vodu trochu aviváže se svou oblíbenou vůní a matraci postříkejte, aby byla svěží a krásně voněla. Můžete si být jisti, že se vám bude spát jako ještě nikdy.

Přesvědčte se sami, že k tomu, aby se člověk doma cítil jako v ráji, není zapotřebí žádná agresivní chemie ani složitá práce. Jedlá soda vám pomůže vyčistit matraci levně, rychle a kvalitně.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články