Zázrak na řece Hudson: Od legendárního nouzového přistání letadla na vodě uplynulo už 15 let

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
US Airways
Zdroj: Shutterstock

Případ z 15. ledna roku 2009 se zapsal do letecké historie. Airbus A320 se tehdy jen pár chvil po startu začal potýkat s problémy, kvůli kterým nakonec muselo letadlo i se dvěma piloty a 150 cestujícími nouzově přistát na vodě. Je až neuvěřitelné, že při události nikdo nepřišel o život.

„Ptáci.“ Tohle sdělení pilota Chesleyho Sullenbergera nejprve neznělo v hlášení nijak kriticky, uvádí Simple Flying. Jenomže letadlo se během fáze stoupání střetlo s celým hejnem bernešek velkých, jinak také známých jako kanadské husy. Jeden z těchto ptáků váží okolo 3,5 kilogramu, popisuje Business Insider.

Jen mrakodrapy a řeka

Krátce po nárazu do hejna z pravého motoru letadla vyšlehly plameny. Kapitán Chesley Sullenberger a první důstojník Jeffrey Skiles okamžitě věděli, že je třeba nouzově přistát. Ačkoli podle HoneyWell měli oba piloti nalétáno přes 1 000 hodin, v podobné situaci se nikdy předtím neocitli.

Letadlo se nacházelo nad New Yorkem, vidět bylo pouze mrakodrapy a řeku Hudson. Nebylo na výběr. „Mayday mayday mayday, Cactus 1539, střet s ptáky, ztratili jsme tah obou motorů a vracíme se zpět na La Guardia,“ hlásil původně Sullenberger s tím, že se letadlu podaří přistát na letišti.

Jenomže brzy bylo jasné, že tato možnost nevyjde. Piloti se proto rozhodli přistát s letadlem přímo na řece. Letoun se naplacato položil na hladinu, kokpit na nějakou chvíli zmizel pod hladinou, než se opět vynořil. Od srážky s hejnem uběhly necelé 4 minuty.

Bez obětí na životech

Na pomoc letadlu bylo okamžitě vysláno několik záchranných týmů. Do večera se o události mluvilo ve všech médiích. Jako zázrakem se nehoda obešla bez obětí na životech.

U pěti lidí došlo k vážnějším zraněním a museli být převezeni do nemocnice. Zhruba 90 pasažérů mělo odřeniny, oděrky a další menší zranění, uvádí USA Today. Sullenberger a Skiles se stali celebritami, se kterými se chtěl každý fotit.

V roce 2016 vznikl snímek Sully: Zázrak na řece Hudson, který kromě samotné události popsal také vyšetřování týkající se celé nehody. Událost se zapsala do dějin a i po 15 letech mnozí nevěří tomu, že dokázali piloti situaci zvládnout bez ztrát na životech.

Zdroj: Britannica, Simple Flying, USA Today, Business Insider, HoneyWell

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články