Zázračná pilulka na všechny nemoci. Šarlatánský doktor léčil pacienty projímadly. Naletěly mu tisíce lidí

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
James Morison
Zdroj: See page for author, CC BY 4.0 , via Wikimedia Commons

James Morison byl samozvaný lékař, který věřil, že příčinou všech nemocí je špatná krev. Lidský organismus je proto možné vyléčit pouze tak, že se účinně vyčistí pořádným „vyprázdněním“. Vynalezl proto rostlinné projímadlo, které mělo vyléčit naprosto cokoli.

V 19. století nad počtem skutečných doktorů až trojnásobně převažovali podvodníci a šarlatáni. Nevzdělaná veřejnost se nechala snadno oklamat a lékařské znalosti zdaleka nebyly ještě tak rozvinuté. Jedním z podvodníků, kteří se těšili ze snadného zisku, byl i britský obchodník James Morison.

Lékařům se nedá věřit

Poté co na začátku 20. let 19. století sám dlouhodobě onemocněl a lékaři mu nebyli schopní pomoct, dospěl k závěru, že se nejlépe vyléčí sám. A nezůstal jen u kurýrování sebe sama. Nějakým způsobem přišel na to, že by mohl být lepší než všichni lékaři, a tak vynalezl zázračnou pilulku doslova na vše.

Není znám přesný typ Morisonovy nemoci, ale sám ji popsal jako „třicet pět let nevyslovitelného utrpení“. Z táhlé choroby se prý nakonec vyléčil díky vlastním rostlinným pilulkám.

A jelikož na základě svého zázračného uzdravení usoudil, že za všemi tělesnými neduhy stojí nečistota krve, věřil, že pomoci mohou rostlinná projímadla. Tělo pročistí a obnoví zdraví pacientů.

Morison vyléčí všechny a všechno

Ze svých poznatků vyvinul univerzální pilulku, která se skládala z čistě přírodních ingrediencí. Aloe, rebarbora, myrha a vinný kámen, to byla Morisonova zázračná pilulka, která měla léčit vše. Od neštovic a úplavice, po horečku, vyrážky nebo třeba mluvení ze spánku. Rostlinná pilulka – projímadlo – díky účinnému vyprázdnění, dokonale pročistila tělo pacienta od všeho špatného.

Čím více, tím lépe

Onu magickou kapsli nazval Morisonův lék či Univerzální pilulka. Dávkování bylo snadné, pacienti ji mohli užívat tak často, jak bylo potřeba. Třicet tablet denně bylo naprosto v pořádku, obzvlášť pak pro Morisonovu pokladnu.

Anglický folklorista a spisovatel Eric Maple o století později ve své knize nazval Morisonovu zázračnou rostlinnou pilulku za „nejpozoruhodnější svinstvo, jaké 19. století vidělo“.

Aby dodal Morison svému podnikání legitimitu, založil oficiální organizaci British College of Health. Pilulky ihned působily důvěryhodněji a trh zaplavila jeho reklama, ve které nechyběly zaručené skvělé výsledky po užívání jeho medicíny. Včetně svědectví a doporučení od spokojených pacientů.

Nemocní Morisonově zázraku začali rychle věřit. Univerzální medicína byla přeci složená ze samých neškodných přírodních složek. Morison proto ve své propagaci ujišťoval veřejnost, že s jeho projímavými pilulkami mohou začít hned, bez jakékoli konzultace s lékařem.

Zázračné pilulky versus pouštění žilou

Jeho pilulky byly pravděpodobně lepší volbou než v té době tak oblíbené a hojně využívané pouštění žilou. „Pokud odeberete příliš malé množství krve, pacientovi nepomůžete. Pokud vezmete příliš mnoho, pacienta zabijete,“ napsal Morison ve své obsáhlé propagační knize, kterou vydala jeho vlastní společnost. „Čím více pilulek si vezmete, tím lépe. To samé však nejde říci o odebírání krve“, apeloval Morison na veřejnost.

Lékařům došla trpělivost

Jeho útoky na běžné lékařské postupy doktorů se však neobešly bez odezvy skutečné medicínské komunity. Lékaři se snažili veřejnost před nebezpečným podvodníkem varovat. Jejich kampaň měla účinnost Morisonových zázračných pilulek zdiskreditovat.

Nejprve se snažili Morisona zesměšnit pomocí satirických letáků. Na různých kreslených obrázcích pacientů, kteří užívali rostlinné pilulky, klíčila z jejich těla zelenina, větve či listy v důsledku předávkování rostlinnými projímadly.

Když tato kampaň nepomohla a lidé nechtěli slyšet o tom, že je Morison pouhý šarlatán, začali lékaři předkládat skutečná fakta. Totiž že po požití Morisonovy medicíny začali lidé i umírat.

Během Morisonovy léčby zemřela například teprve patnáctiletá dívka v „hrozivých mukách“ v důsledku užívání rostlinných projímadel. Jeden z Morisonových obchodních zástupců byl usvědčen za zabití poté, co během dvaceti dnů podal dvaatřicetiletému pacientovi tisíc Morisonových pilulek na bolesti kolen.

Pitva určila, že příčinou pacientovy smrti bylo předávkování Morisonovým projímadlem. Den předtím si vzal sedmdesát dva pilulek. Pouhý rok poté bylo v Yorku vyšetřováno dalších dvanáct úmrtí spojených s předávkováním jeho léky.

Vychytralý Morison se však jakémukoli trestu vyhnul – jako obětní beránci posloužili jeho obchodní zástupci. Kolem roku 1834 pro jistotu odjel z Anglie do Paříže, kam na něj úřady nemohly.

Zemřel v roce 1840, ve věku sedmdesáti let. Jeho šarlatánství a lidská naivita mu vynesly přes pět set tisíc liber, což dnes odpovídá asi stonásobku.

V rodinném podnikání pokračovali ještě jeho synové a naivní pacienti pilulky kupovali ještě celá desetiletí. Británie zastavila prodej Morisonova projímadla až v roce 1920 a ukončila tento obchod s lidskou důvěřivostí jednou pro vždy.

Zdroj: en.wikipedia.org, allthatsinteresting.com
Autor: Michaela Pauerová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články