Zahrál si ho Kevin Costner i Russell Crowe. Ani skutečný Robin Hood nebyl jenom jeden

od Dominika Jandorová
2 minuty čtení
robin hood
Zdroj: COLLECTION CHRISTOPHEL © Relativity Media / Scott Free Productions

Robin Hood se vryl do povědomí lidí po celém světě jako hrdina, který bojuje proti nespravedlnosti a pomáhá chudým. Jeho životní osud zůstává jedním z nejznámějších příběhů anglického folklóru a nepřestává fascinovat ani filmaře.

První literární zmínka o Robinu Hoodovi pochází z roku 1377, ale jeho skutečný původ může sahat ještě hlouběji do minulosti. Některé prameny uvádějí, že se Robin Hood narodil kolem roku 1160 v Lockersley v jižním Yorkshiru, zatímco jiné tvrdí, že pocházel z Wakefieldu.

Jeho jméno a příběh jsou spojeny s mnoha místy po celé Anglii, včetně Sherwoodského lesa a pobřežního útočiště v zátoce Robina Hooda v Yorkshiru.

Historici objevili mnoho různých záznamů, které se vážou ke jménu Robin Hood, a došli ke shodě, že populární příběh nebyl inspirován jedinou osobou. Spíše se zdá, že se přezdívka stala typickým pseudonymem používaným psanci v různých obdobích a na různých místech Anglie.

Nejznámější legendy

Jeden ze známých příběhů, který se odehrává ve Whitby v Yorkshiru, vypráví o přátelském souboji Hooda s Malým Johnem v lukostřelbě. Muži byli zdatní v lukostřelbě a ze střechy kláštera oba vystřelili šíp. Šípy dopadly do více než míli vzdáleného Whitby Lathes. Později byla pole, kam šípy dopadly, známá jako „Robin Hood’s Close“ a „Little John’s Close“.

Všechny verze příběhu Robina Hooda uvádějí stejný popis jeho smrti. Když zestárl a onemocněl, odešel s Malým Johnem do převorství Kirklees poblíž Huddersfieldu, aby ho léčila jeho teta, ale jistý sir Roger de Doncaster ji přesvědčil, aby svého synovce zavraždila. Z posledních sil Hood zatroubil na roh a Malý John mu přišel na pomoc, ale na záchranu už bylo pozdě.

Malý John dal Robinovi do ruky luk a odnesl ho k oknu, odkud se Robinovi podařilo vystřelit jeden šíp. Robin požádal Malého Johna, aby ho pohřbil na místě, kam šíp dopadl.

Dodnes je k vidění mohyla v Kirkleeském parku, která se nachází na dostřel od domu. Říká se, že je místem posledního odpočinku Robina Hooda. Hrob Malého Johna je k vidění na hřbitově v Hathersage v hrabství Derbyshire. A co Hoodova milenka Maid Marion? Podle webu Historic UK o ní nikde v kronikách není ani zmínka. Takže lze předpokládat, že byla do příběhů „přidána“ později.

Filmová zpracování

Robin Hood inspiroval mnoho filmových adaptací. Zahráli si ho i takové hvězdy jako Kevin Costner ve snímku Robin Hood: Král zbojníků a později Russell Crowe ve filmu Robin Hood režiséra Ridleyho Scotta. Ani hvězdné obsazení však nezachránilo jinak rozpačité vyznění obou snímků.

Naopak mezi nejlépe hodnocená ztvárnění patří film Dobrodružství Robina Hooda z roku 1938, ve kterém si hlavního hrdinu zahrál Errol Flynn (zřejmě nejlepší Robin Hood vůbec). Za zmínku také stojí němý, ale zábavný Robin Hood z roku 1922 s Douglasem Fairbanksem v hlavní roli.

Zdroj: Historic UK, National Geographic, Screenrant, Entertainment Weekly
Autor: Dominika Jandorová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články