Záhadné zmizení Briana Shaffera. Student medicíny vešel do baru a od té doby ho nikdo neviděl

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
Brian Shaffer
Zdroj: Findbrianshaffer, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Sedmadvacetiletý student druhého ročníku medicíny na Státní univerzitě v Ohiu měl před sebou skvělou budoucnost. Vše se ale změnilo v noci na 1. dubna 2006. Oslava začátku jarních prázdnin skončila jeho zmizením.

V časných ranních hodinách byl Brian Shaffer zachycen bezpečnostními kamerami, jak vchází do baru „Ošklivý tuňák“. Těsně před druhou hodinou ranní nevysvětlitelně zmizel.

Nikdo ho neviděl odcházet, ale v baru také nebyl. Nezachytily ho ani další kamery v ulicích – jako by se propadl do země. Zmizení Briana Shaffera se stalo jedním z nejvíce matoucích případů pohřešovaných osob. Případu se dostalo velké pozornosti amerických médií.

Nadaný a pilný student

Brian Randall Shaffer se narodil v roce 1979 v Pickeringtonu ve státě Ohio jako starší ze dvou synů Shafferových. V roce 1997 vystudoval střední školu a začal navštěvovat Státní univerzitu v Ohiu, kde po šesti letech promoval v oboru mikrobiologie. Na stejné univerzitě pak začal v roce 2004 studovat medicínu.

Snil o vlastní kapele

Brian byl pilný a svědomitý student. Ačkoli úspěšně studoval, svým přátelům vždycky tvrdil, že jeho skutečným snem je založit kapelu. Přitahoval ho nezávislý a uvolněný životní styl a jeho velkým vzorem byla kapela Pearl Jam, kterou zbožňoval natolik, že si její logo nechal vytetovat na paži.

Během studií se seznámil s Alexis Waggoner, která byla také studentkou medicíny a jeho spolužačkou. Nejbližší věřili, že se chystá požádat ji o ruku právě o jarních prázdninách, během plánovaného výletu do Miami. Na ten už ale dvojice neodjela.

Ve druhém roce Brianova studia medicíny rodinu poprvé zasáhla tragédie. Brianova matka zemřela na rakovinu. Ačkoli se prý tvářil, že vše zvládá dobře, smrt milované matky ho velmi zasáhla.

Záhadné zmizení

31. března 2006, po skončení zimního semestru a den před začátkem jarních prázdnin šel Brian nejprve se svým otcem na večeři. Otec si všiml, že je syn po zkouškách velmi vyčerpaný, jinak se měl ale chovat normálně.

Nesouhlasil proto, že je Brian na večer ještě domluvený se svým spolubydlícím William „Clintem“ Florencem na oslavu konce semestru. Navíc měl za tři dny odjíždět s přítelkyní na plánovaný výlet na Floridu.

Noc plná panáků

Brian se s kamarádem sešel v univerzitní čtvrti Columbus a dali si nejprve pár skleniček v baru „Ošklivý tuňák“. Kolem desáté večer Brian volal své přítelkyni, aby jí potvrdil společnou cestu a řekl, že ji miluje.

Po pár pivech a panácích se Brian s kamarádem vydali do dalších podniků, kde si vždy dali panáka na oslavu úspěšného semestru. Takto se propracovali až do čtvrti Arena District. Zde potkali Williamovu přítelkyni, která je odvezla zpět do „Ošklivého tuňáka“ a připojila se k nim na poslední rundu.

Jak potvrdily záběry z bezpečnostních kamer před barem, všichni tři vešli dovnitř ve čtvrt na dvě ráno. Z nějakého důvodu se pak Brian od kamarádů odpojil a ve dvě hodiny ráno ho znovu zachytila kamera před barem. Na záznamu bylo vidět, jak se baví se dvěma ženami, poté se vrací zpět dovnitř.

William a jeho přítelkyně se Brianovi snažili několikrát dovolat, ale bez úspěchu. Když se bar zavíral, čekali na něj ještě venku, ale když vyšel poslední člověk, bylo jasné, že Brian již v baru není. Mysleli si proto, že už odešel domů.

Přítelkyně se zásnub nedočkala

Celý víkend se mu pak bezvýsledně snažil dovolat otec i přítelkyně. V pondělí ráno zmeškal Brian let. Teprve tehdy byl nahlášen jako pohřešovaný.

Během prvních dnů po Shafferovi pátralo až padesát policistů najednou včetně psovodů. Vyslýchání byli přátelé, příbuzní i dvě ženy, se kterými Brian mluvil, když byl naposledy viděn. Všichni kromě jeho kamaráda a spolubydlícího Williama absolvovali i testy na detektoru lži.

Bezvýsledné pátrání

Polohu Brianova telefonu se nepodařilo určit. Poslední záběry z bezpečnostních kamer u „Ošklivého tuňáka“ ukazovaly, jak se vracel zpět do baru, než úplně zmizel.

Bar měl pouze jeden vedlejší východ, ten však vedl na staveniště a policie se domnívala, že by tudy bylo obtížné projít ve střízlivém stavu, natož pak opilý, jak musel Brian v tu dobu již být.

O zmizení Briana Schaffera dokonce mluvil i frontman kapely Pearl Jam Eddie Vedder na koncertě v Cincinnati. Žádal o možné tipy na Brianovo zmizení, ale nikam to nevedlo.

Neměl důvod začínat nový život

Policejní oddělení bylo zmatené. Ačkoli vyšetřovatele napadlo, že Shaffer mohl zmizet schválně – mohl se převléknout, aby ho kamery nepoznaly, nebo vyjít ven východem na staveniště – neexistovaly zřejmé důvody pro to, aby své zmizení předstíral. Podle rodiny a přátel neměl Brian před čím utíkat, naopak se těšil na další budoucnost.

Když za více než rok nebyly ani jednou použity kreditní karty, bankovní účty ani mobilní telefon Briana Shaffera, rodina začala ztrácet naději, že by mohl být ještě naživu. Jeho otec se snažil pátrat na vlastní pěst, ale neúspěšně. Dva roky po synově smrti tragicky zemřel.

Policie dostala mnoho tipů, žádný z nich však zatím nepřinesl průlom v případu. Uvedla dokonce, že i nyní dostává kolem dvou tipů měsíčně. Brianovu zbylou rodinu již tvoří pouze jeho mladší bratr, který se nevzdává naděje a stále pátrá.

V roce 2020 se objevila fotografie bezdomovce z Tijuany, který se Brianovi neuvěřitelně podobal. Po důkladné analýze však FBI zjistila, že se o Shaffera nejedná.

Pokud by Brian nyní žil, bylo by mu 43 let. Vyšetřovatelé nedávno zveřejnili fotografii jeho tváře, která ukazuje, jak by mohl vypadat nyní, pokud by ho někdo zahlédl. Za informaci vedoucí k Brianovu nalezení je vypsána odměna 100 000 dolarů.

Zdroj: en.wikipedia.org, allthatsinteresting.com
Autor: Michaela Pauerová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články