Záhada lodi SS Cotopaxi: Věřilo se, že zmizela v Bermudském trojúhelníku. Její vrak byl po 95 letech nalezen poblíž Floridy

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
SS Cotopaxi
Zdroj: Profimedia

Obchodní loď SS Cotopaxi zmizela beze stopy v roce 1925 i s dvaatřiceti lidmi na palubě. Po celá desetiletí lidé spekulovali, že se stala obětí nechvalně proslulého Bermudského trojúhelníku.

V době, kdy loď zmizela, mýtus o Bermudském trojúhelníku ještě ani neexistoval. Termín byl poprvé použit až v 60. letech 20. století. Záhada SS Cotopaxi byla vyřešena až téměř století po svém zmizení.

Ďáblův trojúhelník

Zmizení lodi Cotopaxi se stalo jednou z nejoblíbenějších a nejznámějších záhad spojovaných s Bermudským trojúhelníkem. V této části Atlantského oceánu se mělo jen za posledních sto let ztratit přes tisíc obětí. Mluví se o bezpočtu nevysvětlitelných zmizeních lodí, člunů, letadel i lidí, za kterými mají stát různé nadpřirozené příčiny, od mimozemšťanů až po ztracené město Atlantida.

Vysvětlení záhady bylo nakonec prosté

Bermudský trojúhelník, část Atlantického oceánu mezi jižní Floridou, Bermudami a Portorikem, nakonec se zmizením lodi neměl nic společného. Skutečnou třešničkou celého objevu je fakt, že Cotopaxi dokonce ani nebyla nalezena na tomto území, ale u pobřeží St. Augustine na Floridě.

Mořský biolog a potápěč, který identifikoval nalezený vrak lodi, považuje mýtus o Bermudském trojúhelníku za naprostý nesmysl: „To je věc tohoto bermudského trojúhelníku – když se na něj skutečně podíváte na mapě, většina příběhů s ním spojených není ani v jeho hranicích,“ řekl pro Live Science.

Loď, která byla poprvé spuštěna na vodu v roce 1918, dostala pojmenování po stratovulkánu Cotopaxi v Ekvádoru. Během svého krátkého působení měla parní nákladní loď dvě větší kolize.

Když v listopadu roku 1925 vyplouvala s nákladem uhlí pod vedením kapitána Meyera z přístavu Charleston v Jižní Karolíně do kubánské Havany, nebyla již v nejlepším technickém stavu. Cotopaxi se nedostala daleko a svou plavbu již nikdy nedokončila.

Zmizela na dně Atlantiku

Dva dny poté, co opustila Charleston, vyslala loď nouzové signály. Poté již nebyla nikdy spatřena a na dno Atlantiku s sebou vzala i dvaatřicetičlennou posádku.

Skutečná příčina její zkázy byla mnohem všednější než Bermudský trojúhelník – nedbalost, mizerná údržba a špatné počasí. Loď, která nebyla ve stavu vhodném k vyplutí, zastihla tropická bouře.

Poškozené kryty

Mnoho z poklopů a krytů nákladních prostor bylo rozbitých nebo prostě chybělo. Posádka tak nebyla schopna udržet vodu, aby nezaplavila nákladový prostor, když narazila na rozbouřené moře nebo špatné počasí. Loď tak pravděpodobně byla zaplavena a potopena.

Ostatky lodi byly nakonec nalezeny asi 65 kilometrů od pobřeží St. Augustine na Floridě. Celý proces objevu byl poměrně pozoruhodný. Když se mořský biolog a potápěč Michael Barnette před téměř dvaceti lety přestěhoval ze středního Atlantiku na Floridu, hledal vraky lodí, které by mohl prozkoumávat při potápění.

Zaujal ho vrak lodi, který byl objeven v 80. letech 20. století a místní ho znali jako Bear Wreck (Medvědí vrak). Na rozdíl od většiny vraků v této oblasti byl tento hodně veliký. Barnette se rozhodl provést podrobný výzkum.

Mnohaleté pátrání

Změřil vrak lodi, zkoumal články z historických novin, pojistné záznamy a artefakty nalezené ve vraku. Jak jeho vyšetřování ukázalo, Cotopaxi byla jedinou možností. Umístění důležitých prvků na lodi odpovídalo plánům lodi, které dohledal.

Jeho výzkum také odhalil, že SS Cotopaxi vyslalo bezdrátové tísňové signály 1. prosince 1925. Ty byly zachyceny v Jacksonville na Floridě, což není daleko od místa, kde se vrak dnes nachází.

Barnette dohledal i svědectví rodin členů posádky, které žalovaly společnost vlastnící loď. a zjistil, v jak špatném stavu loď byla. Bylo tedy jasné, proč se loď při bouři, která se ten den u pobřeží prohnala, potopila a zmizela beze stopy.

Vrak SS Cotopaxi byl ve skutečnosti nalezen již před více než pětatřiceti lety. Odborníci si ho však spletli s jinou lodí. Teprve v roce 2020 byla loď definitivně správně identifikována.

Téměř stoletá záhada je tak konečně nadobro vyřešená a Bermudský trojúhelník je v tom nevinně. Zmizení SS Cotopaxi využil ve svém filmu Blízká setkání třetího druhu i Steven Spielberg.

Zdroj: en.wikipedia.org, livescience.com, edition.cnn.com, allthatsinteresting.com
Autor: Michaela Pauerová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články