Za pláčem u krájení cibule stojí chemický proces. Předcházet mu lze ostrým nožem

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Placici zena u krajeni cibule
Zdroj: Krakenimages.com / Shutterstock.com

Cibule je základem téměř každého jídla a dodává mu chuť. Při jejím krájení si ale pěkně popláčeme a bereme to prostě jako fakt. Proč cibule způsobuje, že nás pálení očí donutí až k pláči? A proč se to nestane vždy, když cibuli rozkrojíme, ale jen někdy?

Cibule obsahuje sulfoxidy aminokyselin, které produkují sulfenové kyseliny uvnitř buněk cibule. To vám asi moc nevysvětlilo, proč rozkrojení cibule způsobí pálení očí, že?

Na vině je chemická reakce

Když rozkrojíte cibuli, výše uvedené buňky se naruší a přemění na vysoce těkavé sloučeniny nazývané syn-propanthial-S-oxid.

Tento proces je velmi důležitý pro cibuli, protože tím zamezí vniknutí mikrobů. Horší už je to ale s vašima očima. Tato látka dá totiž okamžitě pokyn vašemu mozku, že ve vašem oku je něco, co tam nepatří, a že se mají spustit slzné kanálky.

Jedná se o reflexní slzy, které reagují na cizí a dráždivou látku ve vašem oku. Zabraňují tak potenciálnímu poškození oka.

Vařená cibule tento efekt nemá, protože při vaření se enzymy potřebné k výrobě syn-propanthial-S-oxidu deaktivují.

Server Healthline také upozorňuje, že každý je jinak citlivý a že u některých může tato chemická reakce způsobit dokonce kopřivku či mravenčení.

Také závisí na typu cibule, protože sladší druhy této zeleniny nemívají takovou reakci jako například žlutá nebo bílá cibule.

Jak zabránit pláči při krájení?

Na internetu můžete na téma krájení cibule najít mnoho vtipných videí, a dokonce si můžete koupit i nějakou bláznivou pomůcku, která vaše oči ochrání. Jednou z takových pomůcek jsou například ochranné brýle.

Nebo se můžete řídit několika radami, které přináší například server Very Well Health, a tím minimalizovat riziko pláče.

Jedním z těchto triků je, abyste cibuli vložili před krájením na 10 až 15 minut do mrazáku. Enzymy, které aktivují syn-propanthial-S-oxid, zmrznou a reakce nebude tak velká, aby vás oči začaly pálit.

Dalším způsobem na snížení reakce je ponořit cibuli půl hodiny před krájením do vody.

Pokud jste během života již krájeli mnoho cibulí, tak jistě víte, že občas se to obejde i bez pláče. Je to tím, že v některé cibuli proces neproběhne? Záleží totiž na ostří vašeho nože.

K nakrájení cibule se doporučuje použít velmi ostrý nůž, který rozkrájí cibuli, aniž by poškodil její dužinu a spustila se tak reakce. S tupým nožem totiž cibuli spíše drtíte, čímž ničíte buňky a to vyvolá nechtěnou reakci vedoucí k pláči.

Při krájení cibule se také doporučuje stát u zapnuté digestoře, která vtáhne páry vznikající z chemické reakce. Opět se tím minimalizuje podráždění očí.

Food and wine dále doporučuje pokapat cibuli citronovou šťávou, která změní její pH a naruší tak funkci enzymu.

A poslední rada na závěr, ihned po krájení cibule si umyjte ruce. Veškeré uvedené rady vám totiž budou k ničemu, když si následně sáhnete do oka.

Zdroje: Very Well Health, Healthline, Food and wine

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články