Z nejošklivější barvy na světě se vám udělá špatně. Donutí vás myslet na hnijící ovoce

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Barvy
Zdroj: Shutterstock

Každý z nás má jiné preference, co se týče oblíbené barvy. Někomu se líbí jednoduše modrá nebo červená, jiní mají dokonce nějaký svůj oblíbený odstín konkrétní barvy. S barvami, které nesnášíme, je to podobné. Jaká je ale ta nejošklivější barva na světě?

Někteří lidé by vám řekli, že nemají rádi růžovou, jiným se nelíbí červená, která je příliš sytá a dráždivá. Obecně bychom si asi tipli, že mezi nejošklivější barvy bude patřit nějaký odstín šedé, nebo nějaká vybledlá barva.

Nic z toho ale není pravda. Vědci dlouho zkoumali a zjišťovali mezi lidmi, jaké barvy jsou podle nich nejošklivější, až nakonec došli k výsledku, který vás možná překvapí. Jde o odstín Pantone 448 C.

Vyvolává nechuť

Barva by se dala nejlépe popsat asi jako kombinace hnědé a vojenské zelené, které dohromady tvoří odstín, který připomíná hnijící ovoce prolezlé brouky. Mnoho lidí dokonce tvrdí, že při pohledu na barvu cítí jeho nahnilý zápach.

Někteří lidé ji vidí označují jako barvu starého zašlého gauče, který možná kdysi býval tmavě zelený, ale po mnoha a mnoha čištěních od různého nepořádku na něm skvrny zhnědly.

Podle yourtango.com výzkumníci tvrdí, že barva negativně ovlivňuje lidskou náladu a jenom při pohledu na ni se člověku udělá špatně. Je totiž dokázáno, že mnoho barev ovlivňuje lidskou psychiku, a tato je jedna z nich.

Zatímco červená je barva vášně a černá značí smutek, modrá a žlutá barva vám dodají energii, kdežto tahle fádní tmavě hnědá vám ji sebere. Nebude se vám chtít nic a pohltí vás pocit prázdnoty.

Někteří lidé jsou na barvy citlivější, a pokud mají v podobné barvě například mikinu, nebo nějaký nábytek, ovlivní je to podle vědců natolik, že budou po čase potřebovat odbornou pomoc.

Jiní lidé zase barvu jako až takové zlo nevnímají. Pravda ale je, že každého z nás okolní odstíny ovlivňují, ať chceme, či ne. Na někoho pouze nepůsobí tolik jako na ostatní, vyhnout se jejich účinkům ale nedá.

Odrazuje kuřáky?

Teprve před několika lety se u nás začaly dělat krabičky od cigaret s obrázky, které ukazují následky kouření a mají tak odradit kuřáky od jejich kupování. V cizině je to už delší dobu účinným způsobem, jak kouření omezit.

Kromě obrázků se ale v některých zemích prodávají krabičky také právě v této barvě, která je podle všeho tou nejošklivější na světě. A podle průzkumů se díky ní počet kuřáků skutečně snížil.

Je zajímavé, jak může obyčejná barva člověka ovlivnit. Už na tomto jednom příkladu je jasné, že pokud jste neustále ve stresu nebo míváte špatnou náladu, změnit barvu prostředí, ve kterém se nejčastěji vyskytujete, nebude úplně od věci.

Ačkoli, kdo ví, třeba se najde i někdo, komu se Pantone 448 C bude líbit a nábytek v takové barvě si domů jednou pořídí. I když o tom silně pochybujeme, doporučujeme se v takovém případě s hosty raději scházet venku.

Zdroj: yourtango.com, itsnicethat.com, theguardian.com
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články