Vzácná nemoc, jíž trpí modelka Winnie Harlow, útočí i v psí říši

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
Vitiligo
Vitiligo

U labradorského retrívra, jenž dostal jméno Blaze, propukla nevšední nemoc, když mu bylo kolem deseti let. Jeho srst se postupem času začala proměňovat z černé na bílou. Zprvu to jeho majitele vyděsilo, nakonec se však ukázalo, že se není čeho obávat.

Blaze se narodil s černou srstí a po většinu jeho života to tak také zůstalo. Povahově se od ostatních psů nijak zvlášť neliší. Rád tráví čas se svým majitelem Santerim, chodí na procházky nebo plave v nějakém z finských jezer, což jeho páníček pravidelně ukazuje na Instagramu. Blaze má na něm tisíce sledujících.

Zdroj: Instagram Blazethedog__

Nejdřív malá skvrna, poté celé mapy

Jenže v minulém roce si Santeri všiml bílé skvrnky na Blazeově uchu. Ta se postupně začala rozšiřovat, pomalu se rozrostla přes hlavu až na zbytek těla. Jeho tmavá srst je tak nyní pokryta velkými, leckdy symetrickými bílými mapami.

Zdroj: Instagram Blazethedog__

Zpočátku to labradorova lidského společníka rozrušilo, a tak povolal na pomoc veterináře. „Všichni jeho sourozenci zůstali jednobarevní, přišlo mi to divné,“ řekl Santeri. Zvěrolékař přišel s jasnou diagnózou – Blaze trpí vitiligem, vzácným onemocněním, při němž dochází ke ztrátě pigmentu. Na jeho existenci u lidí upozornila Winnie Harlow, která s ním prorazila ve světě modelingu. Může však postihnout i naše psí miláčky.

Zdroj: Instagram Winnie Harlow

Hvězda sociálních sítí

Zvěrolékař Santeriho ujistil, že kromě vzhledu nemá tato skutečnost žádný vliv na chlupáčovo zdraví. Naopak, lidé si ho na ulici všímají více než ostatních psů, a to Blaze miluje. Nad jeho jedinečným vzhledem se rozplývají i na sociálních sítích: „Netušila jsem, že i pes může mít vitiligo! Dělá ho to ještě krásnějším,“ napsala pod Blazeovu fotografii jedna uživatelka Facebooku.

Autor: Šarka Blahoňovská

Související články