Vytřiďte efektivně šatník a pomozte sobě i druhým. Přinášíme jednoduchý návod

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
obleceni
Zdroj: Shutterstock

Na jaře přichází čas vytřídit po zimě šatník. Kromě toho, že je to správné období na to vytáhnout všechna trička ze skříně a vyvětrat je, přichází spousta jarních slev a akcí, díky kterým získáte do svého šatníku nové kousky. Ty staré je proto potřeba přebrat.

Pokud se chystáte na jarní úklid, možná máte jako každý rok pocit, že se z nepřeberného množství oblečení zblázníte a nebudete vědět, co s kterým kouskem udělat. Existuje ale jednoduchý trik, jak si třídění oblečení usnadnit.

Je zkrátka třeba si připravit několik krabic či pytlů, které si jasně popíšete a u kterých budete jasně vědět, za jakým účelem do nich oblečení dáváte. A jednoduché pravidlo zní: nikdy se nad jedním kouskem oblečení nerozhodujte několikrát – jak ho jednou vyhodíte, zůstane vyhozené.

Oblíbené kousky rovnou do skříně

Kalhoty, mikiny, trička a bundy, které si chcete nechat, rovnou složte nebo pověste na ramínko a vraťte je zpět do skříně. Pokud nad některým kouskem příliš dlouho přemýšlíte, pravděpodobně to znamená, že ho už nosit nebudete a můžete se ho zbavit.

Nikdy si nenechávejte trička, u kterých máte pocit, že byste si je ještě mohli obléknout, ačkoli už jste je dva roky neměli na sobě. Ta totiž obvykle stejně po půl roce skončí v pytli na odpadky.

Myslete na potřebné

Pokud máte doma nějaké to oblečení, které už sice nenosíte, ale je vám líto ho vyhodit, máte tři možnosti. Pokud je vám oblečení malé, je možnost ho schovat například pro vaše děti, které by ho mohly jednou využít.

Druhou možností je darovat oblečení příbuzným či známým nebo se je pokusit za pár korun prodat. Na internetu existuje celá řada bazarů, kde za nošené oblečení získáte nějaký ten finanční obnos nebo ho zde můžete vyměnit za jiné oblečení či nějakou drobnost.

Zbytek triček hoďte do krabice na charitu. Toto oblečení pak odvezte do dětského domova, darujte potřebným, nebo ho hoďte do speciálního kontejneru na textil, ze kterého se později dostane k těm, kteří ho ještě využijí.

Chybějící knoflík nic neznamená

Jednu z krabic je dobré nechat na oblečení, které máte rádi, ale z nějakého důvodu ho nenosíte. Možná je obarvené, nebo je třeba ho zašít či přišít knoflík. Ale vy jste se k tomu zkrátka dlouhé měsíce nedostali.

V takovém případě si tuto krabici nechte někde na očích a vyčleňte si jeden den, kdy dáte oblečení do pořádku. Obarvené oblečení se dá odbarvit, přišít pár knoflíků netrvá věčně.

Díky tomu i kousky, které jste se chystali vyhodit, opět získají svůj půvab a vy se s nimi budete moci pochlubit jako s novými. Věřte tomu, že ve výsledku vám to, co jste tak dlouho odkládali, nezabere déle než pár minut.

Pak už jen zbývá oblečení hezky poskládat, srovnat, navěsit na ramínka. Ta si ideálně otočte jedním směrem, a kdykoli z nich sundáte oblečení, otočte je opačně. Tak nebudete muset vždy hledat prázdné ramínko, až budete oblečení do skříně vracet.

Pokud dodržíte všechna výše psaná pravidla, nehrozí, že by vám jarní úklid skříně zabral déle než pár hodin. Všechno prádlo navíc budete mít hezky provětrané, čisté a poskládané.

Autor: Šárka Cvrkalová


Související články