Výročí čipové karty: Povíme vám, jak vznikl vynález, který dnes využívá téměř každý z nás

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
čipová karta
Zdroj: Shutterstock

Platbu pomocí karty dnes využívá velká většina z nás. Dá se s ní platit v obchodech i na internetu, je to rychlejší než hledání hotovosti. Pozastavili jste se někdy nad tím, kam až sahá historie čipových platebních karet?

Některé obchody stále přijímají pouze hotovost, ale podobných míst je stále méně a méně. Už dnes je platební karta nejvíce využívanou možností platby a podle předpokladů by mohla v budoucnu i úplně nahradit mince a bankovky.

Zařízení schopné přijmout a zpracovávat data má poměrně dlouhou a složitou historii. I když se může zdát, že je mechanismus komplikovaný a byl vynalezen až v posledních letech, pravdou je, že první zmínka o vzniku takové karty je už z roku 1887.

Poprvé ve filmu

Utopický román Looking Backward z výše zmíněného roku poprvé zaznamenal možnost platby jakousi kartou, která by dokázala přijímat a vysílat signály. Jenže praktický pokus o zavedení takové karty byl proveden až mnohem později.

Jako první nápad na čipovou platební kartu patentoval v roce 1974 Francouz Roland Moreno. Podle informací, které na svém webu uveřejnil Thalesgroup se první karty začaly vyrábět až o tři roky později v několika firmách.

Rolanda Morena ale můžeme považovat za toho, kdo přišel s prvotním nápadem a na jehož myšlenkách dnes využíváme platební karty. A to, aniž bychom přemýšleli nad tím, jaký složitý objev na svou dobu vlastně uskutečnil.

Moreno se narodil v roce 1945 a kromě titulu vynálezce se proslavil také jako inženýr, humorista a autor několika vědeckých knih. Zemřel v roce 2012, ještě předtím se ale stal takzvaným hrdinou Francie.

První platební karta ale ve skutečnosti nebyla tak docela kartou. Jednalo se spíše o prsten, do kterého se dala ukrýt elektronická informace. Moreno si nechal nápad patentovat, ale až později vznikla skutečně karta jako taková.

Zdroj: Condor.depaul.edu 

Oslavte výročí s platební kartou

Platební karty nejsou tím jediným, co dnes kromě klasické hotovosti v obchodech používáme. Moderními se staly i platební nálepky, které se dají umístit na telefon či klíče.

Někteří lidé upřednostňují mobilní aplikace, které jsou přímo v telefonu. Těmi se dá platit nejen z pohodlí domova, ale s internetovým připojením přes ně zaplatíte i v obchodě, stačí klasicky přiložit mobilní telefon k terminálu. Stejně tak se může mobilní telefon sám stát terminálem.

Zdroj: mesec.cz

Den 25. března je oficiálně stanoven jako výročí vzniku čipové platební karty. Právě ten den před lety Moreno vytvořil patent na vynález, který pohnul celým světem. Ideálně tak vyrazte do obchodu a oslavte výročí se vším všudy.

V současné době je navíc kvůli koronavirové krizi žádoucí platit kartou, protože tak nedochází ke kontaktu s ostatními lidmi. Je dost možné, že se díky tomu i po skončení situace mnoho lidí odmítne vrátit k platbám v hotovosti.

Platební karty šetří čas a svým způsobem i peníze, protože se počítá každý halíř a při platbě kartou se díky zaokrouhlení mnohdy podaří něco získat. Jakou funkci budou mít karty do budoucna, je ve hvězdách, pravděpodobné ale je, že se budou stávat čím dál rozšířenějším způsobem platby.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články