Vyhrožovali, že Praha lehne popelem. Hácha z toho dostal infarkt a Hitler dosáhl svého

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Hacha Hitler
Hacha Hitler

Od roku 1938 nastalo v Čechách těžké období. Prezidentem se stal Emil Hácha, jenž byl ovšem jen loutkou, za jejíž drátky tahala sousední Německá říše. V březnu následujícího roku se ocitl v zasedací místnosti u samotného Hitlera, kde ho čekalo těžké dilema. Šok a stres, které zde zažil, ho dovedly až na nemocniční lůžko.

Byl to vzdělaný člověk

Překladatel, právník a politik, který mohl na pozici prezidenta zazářit. Na svůj post se ovšem dostal v nevhodnou dobu a snažil se všechny problémy urovnávat. 14. března 1939 nastal osudný den, který se Háchovi i naší zemi vryl do paměti.

Cesta za Hitlerem

Když přišla zpráva, aby se Emil Hácha dostavil do Německa na jednání s Hitlerem, nikdo netušil, jaké téma se bude probírat. Prezident se domníval, že budou řešit Slovensko, které tou dobou vyhlásilo samostatnost.

Místo toho ho čekala krutá rána. Hitler oznámil, že má v plánu vyhlásit Protektorát Čechy a Morava a po Háchovi požadoval, aby listiny podepsal. On se zdráhal, protože nechtěl zradit svůj lid, ale vydržel jen do určité chvíle.

Přišly na řadu výhrůžky

Nebylo třeba křičet, přemlouvat nebo přesvědčovat. Slova se totiž ujal generál Göring, který s úsměvem na tváři Háchovi sdělil, že by bylo lepší s Hitlerem spolupracovat. V opačném případě totiž hrozí, že by naše krásná Praha lehla popelem.

Nešlo o pouhá slova. Hácha si dobře uvědomoval, čeho jsou schopni, a věděl, že by mohlo přijít o život spoustu nevinných lidí. V sázce byla také naše největší historická památka, a proto sám popisoval, že byl vystaven neuvěřitelnému tlaku a stálo před ním nejtěžší rozhodování v životě.

Následoval kolaps

Hácha měl slabé srdce a náročnou situaci nezvládl. Dostal infarkt, čímž Hitlerovi zkomplikoval plány. Jeho osobní lékař mu však ihned poskytl pomoc, aby se nezačalo říkat, že byl Hácha zavražděn. Jakmile se prezidentovi udělalo lépe, byl nucen dokumenty podepsat.

I když mu mnoho lidí může mít toto jednání za zbabělost, není pochyb o tom, že se Hácha snažil, aby nacistická moc do Čech nepronikla.

Časem bohužel ztrácel možnosti, jak proti německému protivníkovi bojovat, a jeho snahy upadaly.

Autor: Tereza Hotovcová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články