Vousatá dáma ze Ženevy: Na škole ji šikanovali, později byla považována za krásnou a sebevědomou ženu

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
madame clofullia
Zdroj: Thomas M. Easterly, Public domain, via Wikimedia Commons

Narodila se ve Švýcarsku v roce 1829 pod jménem Josephine Boisdechêne. V 60. letech 19. století byla mezinárodní cirkusovou celebritou díky svému nevšednímu vzhledu vousaté dámy.

V dětství měla Josephine pouze jemné vousy na bradě, ale postupně se začaly stávat hrubšími a delšími.

Když byla ještě dítě, její rodina se rozhodla ji ukázat místním lékařům. Ti si ale ještě v té době neuvědomili, že holčička trpí hypertrichózou, vzácným stavem, který způsobuje nadměrný růst chlupů na těle.

Ten může být způsoben genetickou predispozicí nebo hormonálními nerovnováhami, jako je například hirsutismus, který postihuje hlavně ženy.

Pobyt v internátní škole ji zocelil

Doktoři prostě jen doufali, že se z toho Josephine nějak dostane. Rodiče se zase báli, že pokud své dceři vousy oholí (začaly jí růst už ve dvou letech), bude to ještě horší. Poslali ji proto do internátní školy, kde ji jednoduše ukryli před světem.

Zde však byla Josephine vystavena náročným podmínkám a byla často šikanována. To ji však jenom motivovalo k tomu, aby se snažila být nezávislá a silná. Během této doby se také naučila mnoho jazyků a rozvinula své intelektuální schopnosti.

Také jí došlo, že svým vzhledem dokáže upoutat davy, což by mohla vzhledem k nepříznivé finanční situaci své rodiny zpeněžit.

Rozhodla se tedy využít svého neobvyklého vzhledu a vstoupila do světa cirkusu.

Byla považávána za krásnou a sebevědomou ženu

Začala cestovat po Evropě jako Madame Clofullia a brzy se stala jednou z nejpopulárnějších atrakcí. I díky showmanovi Phineasovi Taylorovi Barnumovi byla vyhledávaným předmětem zájmu výstav a veřejných představení.

Navzdory svému vzhledu byla Madame Clofullia považována za velmi krásnou ženu. Vynikala svou chytrostí a inteligencí a byla obdivována pro své sebevědomí.

Byla také velkou humanitární pracovnicí a využívala své popularity k podpoře charitativních organizací.

Přestože její zdravotní stav mohl být pro některé jedince problematický, Madame Clofullia ukázala, že toto onemocnění nemusí být překážkou a lidé, kteří jim trpí, mohou být úspěšní a naplno žít své sny.

Madame Clofullia zemřela v roce 1870. Její neobvyklý vzhled a schopnost sebevědomě se prezentovat inspirovaly mnoho dalších lidí, kteří bojují s neobvyklými stavem nebo zdravotními problémy.

Zdroj: The Human Marvels, The Atlantic

Autor: Alice Konopásková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články