Vincent van Gogh: Všichni vědí, že si uřízl ucho. Málokdo však ví, co s ním skutečně udělal

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
van gogh
van gogh

Slavný malíř a umělec Vincent van Gogh je ve světě známý nejen pro své obrazy. Proslulý je také tím, že si uřízl své ucho. Tento fakt zná téměř každý, málokdo se ale zajímá, proč to Gogh vlastně udělal.

Navíc to není jediná otázka, která tajemnou událost provází. Mnoho z nás jistě někdy také napadlo, co se s uříznutou částí těla nakonec stalo.

Podle všeho ji van Gogh poslal jedné z žen, která pro něho byla důležitá.

Dozvěděl se o svatbě svého bratra

Dříve se mělo za to, že si van Gogh uřízl ucho kvůli hádce se svým velmi blízkým přítelem Paulem Gauguinim. Některé teorie dokonce předpokládají, že si umělec ucho neuřízl sám, ale že právě Gauguin se o to postaral.

Nové důkazy ale ukazují, že van Gogh se přesně ve stejný den, kdy si ucho uřízl, dozvěděl o svatbě svého bratra Theo van Gogha se snoubenkou Johannou Bonger.

Do té doby podporoval bratr Vincenta finančně, a umělec měl tak náhle dojem, že po svatbě bude myslet Theo už jen na svou ženu.

V tom se příliš nemýlil. Navíc se tím přerušil velmi blízký vztah, který k sobě sourozenci měli.

Dnes se mnozí psychiatři a psychologové shodují na tom, že van Gogh trpěl jistým druhem psychózy.

Jinak by nebyl schopen sám sobě ublížit a proslavit se něčím tak šíleným, jak je uříznutí svého vlastního ucha.

Kde nakonec uříznutá část těla skončila?

Velmi pravděpodobně skončilo van Goghovo ucho u dívky jménem Rachel. Té ho po jeho uříznutí poslal jako výraz vděku. Dlouho se věřilo, že dívka byla prostitutka, neboť pracovala v nevěstinci.

Z pozdějších důkazů ale vyplývá, že i když byla Rachel skutečně v hotelu lásky zaměstnaná, dělala zde pouze recepční a s ostatními pracovnicemi neměla vůbec nic společného.

Fakt, že poslal van Gogh část svého těla nějaké ženě, je pro lékaře a vědce jen dalším důkazem toho, že trpěl psychickými problémy, se kterými se sám bez pomoci nedokázal vyrovnat.

I přesto je dodnes známým umělcem a jeho obrazy jsou obdivuhodné a uznávané po celém světě.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on Facebook
Facebook

Související články