Vězeňský strom v Austrálii nejspíš jako vězení nikdy nesloužil. Pro domorodce měl ale i tak velký význam

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Vezensky strom
Zdroj: Shutterstock

Boab Prison Tree, neboli česky vězeňský strom, je jedním z velmi zajímavých míst v západní Austrálii. Má velmi bohatou historii, využíván byl domorodými kmeny už před více než 1 500 lety, píše Western Australia. Není však zcela jasné, zda sloužil jako místo k odpočinku, nebo byl uctíván z posvátných důvodů.

Říká se mu vězeňský strom, protože měl v minulosti jeho dutý kmen sloužit k uvězňování lidí. Neexistují o tom sice žádné důkazy, historek a spekulací je ale mnoho a řada lidí mýtům o vězení v kmeni věří, vysvětluje Australia’s Northwest.

Chyba v novinovém článku

Vězeňský strom přitahuje velkou pozornost turistů. Pramení to ale především z jednoho novinového článku, ve kterém došlo k velké chybě. V roce 1949 umělec Vlase Zanalis nakreslil obraz, který vyobrazoval vězeňský strom ve Wyndhamu.

Jenomže v novinovém článku byl strom mylně označen jako ten v Austrálii. Kdo za chybu mohl, není dodnes jasné. Každopádně ale přitáhla k místu velkou pozornost.

Ačkoli později se vše vyjasnilo, mnoho lidí dodnes věří tomu, že v minulosti mohl být strom využíván jako vězení. Napovídat tomu má i to, že se kolem něj v noci dějí divné věci, jsou zde také údajně slyšet zvuky nešťastných vězňů minulosti.

Místo posledního odpočinku

Zvuky, které jsou v místě slyšet, mnoho lidí připisuje tomu, že byl v minulosti strom používán k ukládání ostatků zesnulých. Tato skutečnost je dokonce dokázána, tedy na rozdíl od teorie s vězením.

Domorodci dříve věřili tomu, že má strom svou duši. Že pomůže zesnulým na jejich cestě do záhrobí. Jeho popularita zakládající se na falešných historkách je tak podle mnoha odborníků k místu velmi neuctivá.

Zdroj: Atlas Obscura, Australia’s Northwest, ABC, Western Australia

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články