Vánoční koledování mělo na našem území tradici stovky let. Dnes už se ale dodržuje jen málokde

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Kolednici
Zdroj: Profimedia

Vánoční koledy se už několik týdnů neúnavně linou z rádií, televize i z rozhlasu nákupních středisek. Jednou z těch nejpopulárnějších u nás je i Koleda, koleda Štěpáne. Ta odkazuje k tradici, která na většině našeho území už bohužel vymřela. O co ve vánočním koledování vlastně šlo?

K vánočnímu času patří nejen dobré jídlo a ozdobený stromeček, ale také koledy. Tradice písní, které oznamují narození Ježíše Krista, u nás sahá až do 15. století.

Česko má velmi slavné koledy

Dokonce se můžeme pochlubit i velmi slavnými autory těchto písní. Patří mezi ně Adam Václav Michna z Otradovic, od kterého nejspíš znáte koledu Chtíc, aby spal, či Jakub Jan Ryba se svou Českou mší vánoční neboli Hej mistře, vstaň bystře.

Kromě písně označuje v českém jazyce slovo koleda také výslužku. A jak souvisí vánoční píseň s pohoštěním? Velmi úzce — v dřívějších časech se totiž jedno bez druhého téměř neobešlo.

Zatímco velikonoční koledování zná téměř každý, to vánoční už si pamatuje jen málokdo. Na území České republiky už je jen velmi málo obcí, kde se ještě tato tradice udržuje.

Koledníci zazpívali a popřáli vše dobré

Přitom se jedná o zvyk velmi starý. Podle webu EuroZprávy sahají jeho počátky do středověku. Z tohoto období jsou totiž dochovány záznamy o tom, že chudí lidé a potulní žáci obcházeli kolem Vánoc stavení a zpívali koledy. Odměnou jim za to byla drobná výslužka či finanční dar.

Postupem času se z koledování stala společenská událost důležitá pro celou vesnici. Na koledu chodily především děti, které s sebou nosily hvězdu či malý betlém. Koledovat se někdy začínalo už o Štědrém dni, nejintenzivněji se ale obcházely domy na svátek svatého Štěpána a také na Tři krále.

Děti většinou přišly ke stavení, kde zazpívaly koledu. Majitelé je pak pozvali do domu, kde zazněly další písně. Koledníci pak ještě obvykle popřáli vše dobré do následujícího roku. Odměnou jim většinou bylo cukroví, pečivo či ovoce.

Tradici ukončila válka

V 19. století začínala tato tradice pomalu upadat, jak uvádí například Plzeňské noviny. Koledovat pak začali chodit spíše chudší obyvatele k těm bohatším. Druhá světová válka pak tuto tradici zpřetrhala úplně.

A co vy, chodili jste jako děti o Vánocích koledovat? Znáte nějakou oblast, kde se tato tradice stále udržuje? Dejte nám vědět do komentářů.

Zdroj: EuroZprávy, Plzeňské noviny, Novinky

Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články