V Austrálii se ve volné přírodě narodil tasmánský čert. Organizace řekla, v čem je to výjimečné

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Tasmansky cert
Zdroj: Shutterstock

Sedm mláďat tasmánských čertů se narodilo v přírodní rezervaci Barrington Wildlife Sanctuary v Jižním Walesu, uvedla v pondělí na Instagramu australská nevládní organizace Aussie Ark.

Sedm malých čertíků se narodilo v australském národním parku. V loňském roce bylo do parku vypuštěno šestadvacet dospělých tasmánských čertů, včetně sedmi samic. Snahou o navrácení těchto zvířat do jejich původního teritoria je spolupráce mezi ochranářskými skupinami Aussie Ark a WildArk.

Roztomilé stvoření

Účelem toho všeho je snaha udržet tyto největší vačnatce na světě v přirozeném místě, ale také udržovat divokou populaci všech šelem a lišek pod kontrolou. Domorodí australští lovci v minulosti pravděpodobně přispěli k vyhynutí těchto zvířat, přičemž přeživší populace žily výhradně v ostrovním státě Tasmánie.

V poslední době byli tasmánští čerti spojeni s nakažlivou chorobou nádoru obličeje, která podle Aussie Ark vyhladila přibližně devadesát procent populace těchto roztomilých stvoření.

Výzkum v minulém roce ukázal, že se zvířata mohou adaptovat na život s tímto zdravotním problémem, ale stále zůstávají v nebezpečí. Tasmánští čerti jsou uvedeni jako ohrožený druh na seznamu Organizace spojených národů a pouze pětadvacet tisíc zůstává ve volné přírodě.

Zrození sedmi malých stvoření nyní vzbuzuje naděje, že by mohlo být v Barrington Tops možné obnovit životaschopnou populaci chovu, což by mohlo vést k tomu, že by čertíci mohli žít i kdekoliv jinde na tomto kontinentu.

Výsledek je nejistý

Tým Aussie Ark pozoroval zvířata z dálky, dokud nebyl ten správný čas se k nim přiblížit a potvrdit narození prvních mláďat. Prezident organizace Tim Faulkner řekl: „Byl to doopravdy neuvěřitelný okamžik. Měli jsme velkou radost.“

Organizace také uvedla, že je sedm malých mláďat v dobrém zdravotním stavu a strážci parku budou v příštích týdnech nadále sledovat jejich zdraví a růst.

Tento ambiciózní projekt je ještě v počátcích a stále se kolem projektu točí mnoho otázek. Například to, zda je vůbec možné udržet chovnou populaci a pokračovat v množení tasmánských čertů.

Šestadvacet dospělých tasmánských čertů se rychle přizpůsobilo novému místu a vypadá to, že je zatím tento projekt velice úspěšný.

Zdroj: Gizmodo
Autor: Štěpán Pacík


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články