Tyto sestry se kvůli 2. světové válce neviděly 78 let. Jejich dojemný příběh vám vžene slzy od očí

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
sestry z Ruska
Zdroj: Profimedia

Sourozenecké pouto je jedním z těch nejsilnějších. I po smrti rodičů si sourozenci většinou pomáhají a drží při sobě po celý život. Ale co když jste sourozence měli, ale léta jste ho neviděli, a vlastně ani nevíte, jestli je na živu?

Existují příběhy z celého světa, v nichž došlo k setkání po letech. Dnes vám jeden takový představíme. Rosalina Kharitonova se narodila v roce 1927, o dva roky později přišla na svět její sestra Yulia Kharitonova. Obě měly ještě jednu sestru Galinu a bratra Yuryho.

Spokojené dospívání dvou sester a jejich dalších sourozenců bylo přerušeno válkou. Zatímco třináctiletá Yulia si hrála s panenkami, její starší sestra musela do práce.

Patnáctiletá Rosalina si přivydělávala prací v továrně na tanky. Tou dobou již byla druhá světová válka v plném proudu. Oficiálně to byla továrna na traktory, nikdo se nesměl dozvědět, co se v továrně skutečně vyrábí.

Nikdo nevěděl, že je na živu

V roce 1942 byla továrna rozbombardována nacisty. Všichni, kdo tou dobou byli v továrně, na místě zemřeli. Celá rodina se tedy smířila s tím, že Rosalina se stala jednou z dvou milionů obětí, které přišly o život během bombových útoků druhé světové války.

Rosalina ale přežila. Tou dobou už nebyla v továrně, ale na evakuačním trajektu na řece Volze. Ten Hitlerovo letectvo zasáhlo také. Rosalina měla ale opět štěstí a jeden z vojáků ji z vody vytáhnul, a zachránil ji tak před utonutím.

Ona a ostatní přeživší ušli pešky více jak 380 kilometrů do Saratova, odkud Rosalinu poslali do Čeljabinsku do jiné továrny na tanky.

Její sestra Yulia a ostatní ženy z rodiny byly evakuovány do tehdejší střední Asie. Yulia žila v domnění, že o sestru během války přišla.

Na druhé straně světa byla Rosalina, která se celý život snažila sestru a zbytek rodiny najít. Neměla ale žádné informace, přesto své pátrání nevzdala.

Potkali se po 78 letech

Vloni se potkaly po 78 letech v Čeljabinsku v přímém přenosu ruské televize NTV.

„Bylo nám řečeno, že Rosa zemřela, tak jsme ji nehledali,“ řekla Yulia v živém vysílání. Jakmile se spatřily, ihned se poznaly. A to i přesto, že se neviděly v podstatě celý život.

Vzpomínky na sebe měly jako dvě dospívající slečny. Teď se setkaly jako dámy v důchodovém věku. Přesto bylo celé setkání velmi emotivní. „Yulenko, bože… bože…“ vzlykala Rosalina objímajíc a líbajíc svou mladší sestru.

Celá jejich rodina měla tragický osud. Otec zemřel na frontě, matka po evakuaci do Asie na hlad, na frontě přišly sestry o bratra Yuryho a během války zemřela i jejich sestra Galina na tyfus.

Autor: Naďa Brožová

Zdroj: DailyMail


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články