Tycho Brahe: Přišel v souboji o nos, který byl nahrazen zlatou protézou. Ta ho možná postupně zabíjela

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Tycho Brahe
Zdroj: Eduard Ender (1822-1883), Public domain, via Wikimedia Commons

Stejně tak jako jeho život, i jeho smrt byla velmi zajímavá. Tycho Brahe byl slavný dánský astronom se zlatým nosem, který údajně zemřel na prasknutí močového měchýře poté, co se nemohl vzdálit z hostiny dříve než samotný císař. Co je ale na pověsti skutečně pravda?

Tycho Brahe studoval prestižní univerzitu, měl i proto velmi vysoké sebevědomí. Chtěl mít ve všem pravdu a o poslední slovo se dokázal i poprat. Právě tak také přišel ke svému zlatému nosu, který ho později proslavil.

V duelu přišel o nos, získal ale daleko víc

V roce 1566 se Brahe pohádal s jiným mladíkem Manderupem Parbsjergerem. Měl problémy s jeho názory na vědu. Pak ale do příběhu vstoupila ještě láska ke stejné dívce, která vyústila duelem.

Podle serveru Gizmodo není sice přesně jasné, jak souboj probíhal, Tycho při něm ale přišel o téměř celý nos, který pak byl nahrazen zlatou protézou. Podle dostupných záznamů bylo právě to důvodem, proč se poté začal vědě věnovat ještě více.

Brahe si svého nosu údajně vytvořeného ze zlata a stříbra velmi považoval. Také vytvořil pastu, kterou si nos na obličej lepil. To prý vedlo k jeho velkému zájmu o alchymii. Podle webu Ent & Audiology News byl právě umělý nos příčinou jeho smrti.

Žádný prasklý močový měchýř

Některé zdroje uvádí, že Brahe zemřel po prasknutí močového měchýře. Údajně potřeboval na záchod během hostiny s císařem, etiketa mu ale nedovolovala vstát od stolu dříve než hostitel, píše Mental Floss.

Pozdější vědecké poznatky ale ukazují, že ve skutečnosti byla příčina alchymistovy smrti zcela jiná.

Když byly v roce 1901 jeho ostatky vyzvednuty a prozkoumány, zjistil profesor Kampe, že v Braheho vousech je neobyčejně velké množství rtuti, píše Gizmodo.

Do těch se mohla látka dostat z nosu. Je velmi pravděpodobné, že pasta, kterou si lepil umělou část těla na obličej, mohla obsahovat tento jed a postupně tak alchymistu zabíjela.

Na druhou stranu spousta historiků tuto hypotézu odmítá jako absurdní.

Zdroj: Mental Floss, Gizmodo, Ent & Audiology News, SciHi

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články