Tvůrce Wonder Woman žil v domácnosti se dvěma ženami. Možná i proto stvořil postavu, která vyvrací všechny stereotypy

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Wonder Woman
Zdroj: Profimedia

Postavu Wonder Woman dnes znají lidé všech věkových kategorií. Každý ji možná vnímá ale trochu jinak. Úplně poprvé spatřila světlo světa v roce 1941 v komiksovém sešitu All Star Comics. Jejím autorem je psycholog William Moulton Marston.

Při tvorbě postavy psycholog využil svou praxi. Na jejím charakteru si dal velmi záležet a Wonder Woman tak možná zobrazuje více, než si dnes člověk dovede představit.

Silná a nezávislá žena

Marston nesnášel stereotypizaci. Nelíbilo se mu, že ženy jsou zobrazovány ve společnosti jako ty slabé, které se mají nechat chránit mužem. Proto stvořil charakter silné a nezávislé ženy, která byla podle serveru All That’s Interesting krásnější než Afrodita, moudřejší než Athéna a silnější než Herkules.

Původně měla být Wonder Woman mužem. Marston přišel domů s nápadem na dokonalého hrdinu, jeho žena mu ale poradila, aby z ní udělal raději hrdinku. A jemu došlo, že je to přesně to, co svět potřebuje: dokonalou ženu.

Sám žil se dvěma ženami

Wonder Woman je symbol ženské síly. Zobrazuje ženu jako dokonalou osobnost, která je samostatná a ve všech ohledech si dovede poradit. Podle serveru Psychology Today se na její tvorbě promítlo i to, že psycholog William Moulton Marston sám žil se dvěma ženami.

Kromě manželky Elizabeth s nimi v domácnosti bydlela ještě Olive Byrne. Ta dokonce jeho ženu přežila a zůstala s ním do konce života. Povídalo se, že šlo o polygamní vztah, že dokonce psycholog zplodil děti s oběma ženami.

Jaký vliv mohlo tohle všechno mít na tvorbu dokonalého ženského charakteru, který měl ve všem vyvracet stereotypy zavedené proti ženám?

Odborníci se shodují na tom, že kdyby Marston žil normálním životem, Wonder Woman by možná ve skutečnosti byla úplně jiná.

Zdroj: People, Psychology Today, All That’s Interesting

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články