Tulipány mohou být okrasou i vaší zahrady. Poradíme vám, jak je vypěstovat

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
tulipán
Zdroj: Shutterstock

Jaro je konečně tady! Po dlouhé zimě se většina z nás nemohla dočkat krásně barevného období, které je přívětivé nejen počasím, ale i hřejivými slunečními paprsky. Jestli k období jara něco neodmyslitelně patří, pak jsou to tulipány.

Hrají všemi možnými barvami a při pohledu na ně se jen málokdo ubrání úsměvu. Mohou mít nejen mnoho krásných barev, ale liší se i tvary – některé z nich jsou až dechberoucí. Chtěli byste si pohled na tulipány užívat, kdykoli budete chtít? Pak si je můžete vypěstovat na své zahradě!

Pečlivě vybírejte cibulky

Ačkoli květiny produkují semena, tulipány se zpravidla pěstují z cibulek. Lze to i ze semínek, ale mohlo by trvat roky, než semena vyklíčí, vytvoří cibulky a následně rostliny.

Cibulky vybírejte pečlivě. Vyhledejte takové, které jsou nepoškozené a pevné. Naopak se vyhýbejte těm, které jsou na omak měkké, nemají obal nebo jsou scvrklé.

Pokud se rozhodnete koupit cibulky přes internet, což je v dnešní době rozšířený způsob nakupování, vyhledejte ověřené dodavatele, kteří vám zajistí kvalitu.

Jaké vybrat místo?

Tulipánům se bude nejlépe dařit na prosluněném místě. Rozhodně neuděláte chybu, když pro ně na své zahradě najdete místečko s částečným polostínem.

Ideální je dobře odvodněná půda průměrné kvality. Pozor na půdu, ve které stojí voda, tam by měly cibulky tulipánů tendence hnít.

Podle potřeby je možné upravit půdu s pomocí kompostu. Vhodné je také listové mulčování, použít můžete i trochu štěrku nebo písku – dosáhnete tím sypké a lehce drobivé konzistence.

Kdy tulipány vysadit?

Ideálním obdobím pro výsadbu tulipánů je podzim. V tomto čase se cibulkám podaří zapustit pevné kořeny.

Vysadit se dají i na jaře, kdy ale s jejich umístěním do půdy neotálejte. Zasaďte cibulky tulipánů hned poté, co skončí přízemní mrazíky.

Jak daleko dávat cibulky od sebe?

Jednotlivé cibulky vkládejte do půdy tak, abyste jim kolem sebe nechali dostatek místa. Doporučujeme nechávat okolo každé cibulky prostor alespoň jednoho násobku velikosti cibulky.

Zasypte zeminou a zalijte. Udržovat půdu vlhkou je potřeba až do okamžiku, kdy fáze růstu přejde do kvetení. Dávejte si proto pozor, abyste tulipány nevysadili společně s rostlinami, které vyžadují hojné zavlažování.

Pokud by byla půda příliš vlhká, mohlo by dojít k hnilobě a následnému úhynu rostlin. A tomu se určitě chcete vyvarovat.

Zdroj: gardenerspath.com

Autor: Nikol Kolomazníková


Související články