Trosečník strávil na moři 13 měsíců. Živil se rybami i želvami a pil jejich krev

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Alvarenga Jose
Zdroj: Profimedia

Pokud máte rádi film Trosečník s Tomem Hanksem, věřte, že proti příběhu rybáře Jose Alvarenga je to úplná pohádka. Rodáka ze Salvadoru uvěznila v roce 2012 na moři obrovská bouře. Muž dokázal na svém člunu přežít více než rok. Lidé si po jeho záchraně mysleli, že si svůj životní příběh vymyslel.

José Salvador Alvarenga se živil jako rybář. V této oblasti měl 15leté zkušenosti a dařilo se mu. Při své práci se soustředil především na lukrativní druhy ryb, jako jsou například žraloci, tuňák či krevety.

Osudová výprav s nezkušeným kolegou

Jeho život se od základu změnil 17. listopadu roku 2012. Tehdy plánoval vyrazit z rybářské vesnice Costa Azul nacházející se v Mexiku na téměř dvoudenní rybářskou výpravu.

Společnost mu měl dělat jeho přítel a také velmi zdatný rybář. Ten si ale nakonec plavbu rozmyslel a José vzal místo něj mladého rybáře jménem Ezequiel Cordoba.

Oba muži se tak vydali na otevřené moře. Jejich lov byl úspěšný a během jednoho dne na palubě shromáždili téměř půl tuny ryb. Ty uložili do mrazáku, který měli na palubě svého sklolaminátového člunu.

Loď byla zaváta na širý oceán

V noci je však na širém oceánu přepadla bouře. Pětidenní vítr, déšť a blesky způsobily, že loď přišla o motor a také že přestala fungovat většina elektřiny. Plavidlo bylo jen velmi těžko ovladatelné, veškerý svůj úlovek tak muži nakonec vyklopili do moře.

Po skončení bouře jim ještě chvíli fungovala obousměrná vysílačka. Trosečníci ale nedokázali popsat svou polohu dříve, než se přístroj vybil. Silný vítr je totiž zavál daleko mimo jejich původní kurz.

Společník jejich úděl nezvládl

Muži doufali, že snad brzy zahlédnou pevninu. To se však nestalo. Dny i týdny ubíhaly a jejich situace byla stále neutěšenější.

Jediným jejich štěstím bylo, že byl Alvarenga zkušený rybář. Holýma rukama tak dokázal chytit nejen ryby, ale také želvy, medúzy či ptáky. Obvykle tak konzumovali jejich syrové maso. K tomu pili vlastní moč či krev těchto živočichů.

Po čtyřech měsících si jejich samota začala vybírat svou daň. Cordoba nezvládal život na moři tak jako jeho společník. Syrové maso mu nedělalo dobře. Nakonec přestal jíst úplně a zemřel.

Pro Alvarenga to byla velká rána, dokonce uvažoval i o sebevraždě. Naděje a touha po životě však byly silnější. Díky plovoucímu odpadu, především plastovým lahvím, dokázal zachytit dešťovou vodu a svůj úděl si alespoň částečně ulehčil.

Příběh byl až příliš neuvěřitelný

Po třinácti měsících uviděl trosečník opět pevninu, a to jeden z ostrůvků Marshallových ostrovů. Tam mu byla okamžitě poskytnuta pomoc.

Jeho životní příběh okamžitě uchvátil celý svět. Některým se ale jevil velmi neskutečný.

„Nejsem si jistý, jestli mám jeho historce věřit. Když jsem ho viděl, nevypadal nijak zvlášť pohublý ve srovnání s jinými trosečníky z minulosti,“ řekl tehdy podle Lidovek představitel ministerstva zahraničí Marshallových ostrovů Gee Leong Bing.

Nikdo však nakonec přesvědčivě nedokázal, že bylo něco z jeho vyprávění smyšlené. Přeživší trosečník dokonce podstoupil i test na detektoru lži.

Jeho příběh měl ale ještě jinou zajímavou dohru. V roce 2015 Alvarengu zažalovala rodina Ezequiela Cordoby. Podle jejich obvinění muž jejich příbuzného zabil a snědl.

Rodina pak chtěla po přeživším muži jeden milion dolarů. Alvarenga však všechna obvinění kategoricky odmítl.

Zdroj: All That´s Interesting, Lidovky, Unilad

Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články