Transfuze krve může zachraňovat životy. Při pomíchání skupin ale někdy také zabíjí

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Krevni skupina
Zdroj: Shutterstock

Každý člověk by měl znát svou krevní skupinu. Pravda ale je, že mnoho z nás nemá tušení, co nám vlastně v žilách koluje. V případě, že se vám něco stane a dostanete místo své krve jinou, může vás to stát život. Transfuze krve tak místo záchrany života může mít přesně opačný výsledek.

Krev má u každého z nás stejnou funkci. Přenáší kyslík, živiny a hormony po těle. Podle přítomnosti takzvaných antigenů se nicméně krev dělí na skupiny A, B, AB a 0. A člověk s jednou krevní skupinou jednoduše není schopen vždy přijmout skupinu jinou.

Ne vždy jde o život

Pokud se vám něco stane a vy budete potřebovat transfuzi krve, je často důležité, aby byla přijímaná krev stejné skupiny, jako je ta vaše. V opačném případě může dojít k ohrožení na životě, neplatí to ale vždy, píše iDNES.

„Například nositel krevní skupiny A nesmí přijmout krev skupiny B, protože by proti ní tvořila anti-B protilátky. To samé platí i v opačném případě,“ uvádí server. Ale člověk s krví skupiny AB může přijmout krev v podstatě jakoukoli.

Lidé s krví skupiny 0 mohou nicméně přijmout pouze krev stejné skupiny. Ohled je navíc třeba brát i na takzvaný Rh faktor. Ten je buď negativní, nebo pozitivní. Lidé s tím negativním by vždy měli dostat krev stejného typu. Lidé s Rh faktorem pozitivním nicméně přijmou bez problémů i ten opačný, doplňuje 100+1.

Další případy ohrožení

Kromě výše zmíněných obecných podmínek existují i další rizika spojená s transfuzemi krve. Velká Británie se například v minulém století potýkala se skandálem, při kterém bylo mnoho lidí nakaženo při transfuzích krve, která byla nakažena virem HIV a žloutenkou.

V současné době by vzhledem k pokročilým technologiím a spolehlivosti zdravotnictví k ničemu podobnému dojít nemělo. Přesto jsou ale transfuze někdy nebezpečné. Například web 100+1 v minulosti uvedl, že muži, kteří přijali krev od těhotných žen, měli podle výzkumů vyšší riziko úmrtnosti.

Darování krve a transfuze samotné neustále procházejí mnoha výzkumy. Jde o něco, co může zachraňovat životy, zároveň je ale třeba k celé věci přistupovat zodpovědně. A pravděpodobně stále existuje mnoho rizik, o kterých nevíme.

Zdroj: Seznam Zprávy, Blesk, 100+1, iDNES

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články