Synovec atentátníka na Heydricha Vratislav Ebr: Narodil se ve vězení, ke konci života žil ve skromném jednopokojovém bytě

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Vratislav Ebr
Zdroj: Borgis / Právo / Profimedia

Vratislav Ebr byl knihkupec a spisovatel. Nejvíce ze všeho byl ale známý tím, že byl synovcem Josefa Valčíka, atentátníka, který 27. května 1942 zaútočil na Reinharda Heydricha. Ebrův život byl od mládí plný komplikací. Ačkoli v posledních letech se živil jako spisovatel, na svou minulost nikdy nezapomněl.

Vratislav Ebr se narodil zřejmě 20. října 1942 manželům Františce a Františku Sívkovým. Na svět nicméně nepřišel v klasické nemocnici, ale asi ve věznici Pankrác. Tam byla jeho matka vězněna právě kvůli zapojení svého bratra do atentátu na Heydricha, vysvětluje Blesk.

Zachránil ho konec války

Krátce po narození Vratislava byla jeho matka poslána do koncentračního tábora, kde skončila v plynové komoře. A stejný osud potkal i jeho otce Františka. Podle Ebra oba jeho rodiče moc dobře věděli, co je čeká.

„Přišel konec války a ten vyřešil i rozhodování o mém osudu. Osvojili si mne manželé Ebrovi a dali mi všechnu svou lásku. Měl jsem velmi šťastné dětství, ale že nejsem jejich, to mi řekli až dvanáct let po válce. Báli se totiž, že se jim odcizím,“ uvedl kdysi spisovatel.

Žil skromně až do konce života

Během svého života Vratislav Ebr na svou rodinu hodně myslel. Sužovalo ho, jakým utrpením si museli jeho maminka s tatínkem projít. Možná i proto se stal spisovatelem. Psaní mu totiž vždy pomáhalo vypořádat se s emocemi.

Knihkupec měl ještě tři starší sourozence, kteří jako on vyrostli v náhradních rodinách. „Po nějaké době jsme se našli a sešli. Občas se navštěvujeme, ale sourozenecký vztah nemáme. Válka všechno zničila,“ cituje jeho slova iDNES.

Ebr se v životě dvakrát rozvedl. V posledních letech žil ve skromném jednopokojovém bytě. „Ano, jsem tu spokojený. I s hospodou na protějším rohu v dohledu,“ smál se v roce 2016 v rozhovoru pro Novinky.

Vratislav Ebr zemřel 13. listopadu letošního roku. Bylo mu 81 let. „Srdíčko pana Vratislavova Ebra dotlouklo dnes v ranních hodinách. Rozloučení se na přání zesnulého uskuteční v rodinném kruhu,“ stojí v prohlášení rodiny.

Zdroj: Blesk, iDNES, Novinky, Český rozhlas

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články