Svátek práce a svátek zamilovaných: Prvomájové tradice sahají až do 19. století

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
svatek prace zamilovanych
Zdroj: Shutterstock

Když se řekne 1. květen, každý z nás si uvědomí, že se jedná o významný den. Není však zcela jisté, že se shodneme na tom, o jaký. Zatímco jedni jsou rádi, že nemusí do práce, jiní hledají rozkvetlou třešeň, pod kterou by políbili svou drahou polovičku.

První máj je jak Svátkem práce, tak i svátkem zamilovaných. Obě tyto oslavy mají svou dlouholetou historii, zamyslel se ale už někdy někdo z vás nad tím, kdy vlastně tradice vznikla?

Letos vychází 1. květen na sobotu. To bohužel znamená, že většina z nás žádný den volna navíc v práci nedostane, protože někteří o víkendu nepracují tak jako tak. Ti, které by čekala víkendová směna, ale zajásají.

Stávka dělníků

Jako Svátek práce má 1. květen začátky ve Spojených státech. A to již od konce 19. století, kdy byl vyhlášen jako den na památku dělníků, kteří se v roce 1886 pokusili o stávku. Ti tehdy usilovali o osmihodinovou pracovní dobu bez ztráty peněz.

Bohužel dosáhli jen toho, že stávka vyústila v Haymarketský masakr, při kterém zemřelo několik desítek lidí. Právě na památku této události byl v roce 1889 Svátek práce založen.

Ze Spojených států se pak postupně rozšířil i do jiných zemí a dostal se i k nám. Aniž bychom si to uvědomovali, oslavujeme tak každý rok jedním dnem volna americké dělníky z konce 19. století.

Oslavy Prvního máje

V roce 1890 se začal slavit v českých zemích První máj jako čas oslav jara. Tehdy se ale jednalo o průvody, které si už dnes nikdo nedovede představit. Šlo o oslavy veřejné, kterých se účastnily tisíce lidí.

Prvomájové průvody byly oblíbenou tradicí doprovázenou hlasitou hudbou, alegorickými vozy a lidmi v maskách a barevných kostýmech. V průvodech byly zastoupeny školy, podniky a organizace.

Tato tradice vydržela až do roku 1989. V porevolučních dobách už se prvomájové průvody nepořádají, den nám ale zůstal jako čas, kdy slavíme se svými blízkými lásku.

Každý rok bychom měli najít rozkvetlou třešeň, vzít svou drahou polovičku na procházku a pod barevnými květy ji políbit. To má údajně dívce zajistit, aby byla po celý rok krásná.

Kde se ale tento zvyk vzal doopravdy není úplně jasné. Pravděpodobně jde totiž pouze o lidově vzniklou tradici. Kdo s ní přišel poprvé a kdy vlastně lidé s líbáním pod třešní začali?

Vždy se najde důvod k oslavě

Pokud patříte ke šťastně zamilovaným, nezapomeňte letos vyrazit i vy se svým partnerem do přírody. Pokud nenajdete zrovna třešeň, nevadí. V posledních letech se ukázalo, že krásné dívky zajistí i polibek pod jiným rozkvetlým stromem.

A pokud zrovna letos nemáte nikoho, s kým lásku oslavit, alespoň si užívejte jednodenního volna, kdy nemusíte do práce. My Češi jsme proslulí tím, že si vždy nějaký důvod k oslavě najdeme.

Zdroj: bydlenicko.tv, wikiwand.com, ct24.ceskatelevize.cz
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články