Stop agresivním řidičům: Víme, jak se vypořádat s nepříjemnou situací na silnici

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
agresivni ridic
Zdroj: Shutterstock

Každý, kdo má řidičský průkaz, ví, že udržet nervy na uzdě je při jízdě po silnici někdy poměrně náročné. Pokud sami nepatříte k těm, kterým občas ujede nějaká ta nadávka, jistě jste na někoho s tímto problémem narazili. Což o to, vylít si emoce není na škodu, nesmí se to ale přehánět.

Dopravní situace samy o sobě mohou být složité. Nehody se dějí každý den, lidé pospíchají do práce či na schůzky. Když se vytvoří kolona, dříve či později se najde někdo, kdo bude troubit, snažit se předjet ostatní a ukazovat neslušná gesta z okénka svého automobilu.

Nic den na cestách nezkazí víc než problémový člověk s řidičským průkazem, který si myslí, že je bohem silnic. Nejhorší, co se v té chvíli může stát, je, že bude agresivnímu řidiči někdo odpovídat stejným způsobem. Jak se s takto nepříjemnými lidmi vypořádat?

Střelba na dálnici

Podle amerických statistik existují řidiči, kteří u sebe nosí střelnou zbraň a ukrývají ji v kastlíku svého vozu. Podle tohoto výzkumu během sedmi let vytáhlo kvůli dopravní agresi přes dvě stovky z nich zbraň a střílelo na lidi.

Celkem došlo k 218 úmrtím a k více než 12 000 případů poranění tímto způsobem. Agresivní řidiči jsou podle této skutečnosti schopni udělat pravděpodobně vše pro to, aby se z dopravní zácpy dostali. A to i kdyby jejich cílovou destinací mělo být vězení.

Neberte si urážky osobně

Pokud uvíznete v nějaké dopravní zácpě, i když třeba neuděláte nic špatně, vždy se může najít někdo, kdo s vámi bude mít problém. Nejlepší je takového člověka ignorovat a nebrat si jeho urážky osobně.

Může mít špatný den, někam pospíchat, nebo si na vás vylévat své osobní problémy. To sice není žádná omluva pro jeho chování, pokud se ale necháte vytočit, nic tím nevylepšíte. Když ho budete ignorovat, pravděpodobně vás po chvíli nechá.

Zredukujte vlastní stres

Pokud trávíte na cestách hodně času, měli byste pravidelně dopřávat svým nervům klid. Snažte se žít zdravě, najděte si na internetu relaxační cvičení, dělejte jógu. To všechno může vaše nervy vytrénovat k dokonalosti.

V autě si pak pusťte nějakou klidnou hudbu, snažte se držet nervy na uzdě a nedělat si s ničím hlavu. Samozřejmě víme, že to není snadné, ale člověk se musí snažit.

Myslete na své bezpečí

Když se vám zdá, že to někdo s agresí přehání, myslete vždy na to, že v afektu je člověk schopen všeho. Ideálně se v autě zamkněte a zavřete okénka. Existují totiž případy, při kterých řidiči ze svého vozu vystoupili a fyzicky napadli jiného účastníka dopravního provozu.

Agresory nahlaste

Pokud vás nebo někoho ve vašem okolí nějaký agresivní řidič obtěžuje, vyblikává vás, předjíždí vás a chová se nebezpečně ať už při řízení, nebo tím, že vás fyzicky napadne, je třeba to řešit.

Ideální je poznamenat si jeho poznávací značku a volat policii. Ve vážnějších případech okamžitě, aby na místě někdo zakročil. Pokud máte v autě kameru, chování řidiče se vám možná podařilo natočit a někdo by s tím mohl něco udělat i později.

Agresivních řidičů bude vždy spousta. Není ale nutné, abyste se kvůli tomu báli sednout do auta. Dodržujte bezpečnostní opatření, a hlavně se sami nestaňte těmi, kteří ostatním účastníkům silničního provozu kazí požitek z jízdy.

Zdroj: progressive.com, seniordriving.aaa.com
Autor: Šárka Cvrkalová


Související články