Statečný písničkář Karel Hašler: Kruté mučení se podepsalo na jeho zdraví

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Karel Hasler
Zdroj: Josef Fiedler, Public domain, via Wikimedia Commons

Karel Hašler byl statečný člověk, který se opakovaně stavěl proti režimu. I přes přísný zákaz za druhé světové války zpíval písně proti Němcům, na což také nakonec doplatil. V roce 1941 byl zatčen gestapem a skončil v koncentračním táboře. Tam také bohužel vyhasl jeho život.

Byl mužem mnoha talentů. Byl hercem, psal scénáře, vystupoval jako písničkář, sám si skládal hudbu i texty. Právě písničky se mu nakonec staly osudnými. Zpíval v nich proti protektorátu a nacistům. A právě za to skončil ve vězení a následně v koncentračním táboře.

Neléčené zranění nohy

Problémy Hašlerovi začaly při natáčení filmu Městečko na dlani, u kterého působil jako poradce. Byl zatčen, údajně ho tehdy za jeho tvorbu udal režisér Václav Binovec. Ten ale podle České televize tuto skutečnost vždy popíral.

Nejprve byl Hašler uvězněn na Pankráci a poté v Drážďanech. V říjnu roku 1941 byl převezen do koncentračního tábora. Tam ho zhruba v polovině listopadu zbil a zkopal opilý příslušník SS. Způsobil mu otevřenou ránu nohy, která se nikdy neléčila.

Brzy se tak objevily příznaky zánětu. Hašler měl horečky, trpěl bolestmi. Nikdo se ale o jeho zdraví nestaral, naopak se stal člověkem, který si prošel krutým mučením, než nakonec zemřel.

Pod ledovou sprchou

Karel Hašler byl i přesto, že byla venku zima, několikrát denně brán pod ledovou sprchu. Kruté mučení se samozřejmě podepsalo na jeho zdraví, které bylo už tak kvůli hnisavé ráně na noze velmi špatné.

Hašler měl úplavici a podle webu 100+1 nejspíš už tou dobou dávno ztratil vůli žít. Když se jednoho večera vracel z toalety, šlápl ve tmě omylem jinému vězni na hlavu. Křik přivolal strážce, kteří Hašlera zbili.

Druhý den ráno se ve sprše zhroutil. I když do něho nacisté ještě nějakou dobu kopali a snažili se ho probrat, nakonec se jim to nepodařilo. Docílili ale vlastně svého. Na následky krutého mučení Hašler zemřel 22. prosinec 1941.

Zdroj: Deník, Lidovky, 100+1, Česká televize

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články