Spartakiádní vrah dnes žije na svobodě. Své oběti znásilnil a udusil

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Spartakiadni vrah
Zdroj: ALEXANDR SATINSKÝ / MAFRA / Profimedia

Říkalo se mu také spartakiádní vrah. Jiří Straka v rozmezí 17. února až 16. května 1985 napadl na území Prahy celkem 11 žen. Ačkoli období spartakiády mělo být výjimečnou událostí, ten rok se většina mladých cvičenek spíše bála vyjít na ulici.

8. dubna 1985 byla nalezena první oběť. Mladá, teprve třiadvacetiletá žena byla objevena v sadu, kde ji vrah zaházel listím. Znásilněná žena byla udušena hlínou a kamením. Druhou ženu pak vrah přepadl 30. května a podle vyšetřování ji umlátil její vlastní botou, uvádí Prima ZOOM.

Brutalita jeho činů se stupňovala

Spartakiádní vrah, jak se mu začalo říkat, se stal postrachem všech žen. Přepadával je v noci i za bílého dne, jeho oběti byly dívky ve věku od 20 do 30 let. Brutalita jeho činů se přitom stupňovala.

Zatímco první své oběti znásilnil a udusil, u těch dalších byly často vidět výrazné pohmožděniny, škrábance, zdálo se, že je během pohlavního styku také fyzicky týral.

Kvůli probíhající spartakiádě začal být na policii vyvíjen velký tlak, aby případ co nejdříve vyřešila, píše server Kriminalistika. Postupně se ukázalo, že mnoho žen útok maniaka přežilo. Policistům se tak podařilo objevit ženu, která situaci z důvodu studu ani nenahlásila.

Právě ta jim poskytla klíčové informace k zadržení pachatele. Jiří Straka byl od začátku podezřelým. Od mladého věku se léčil u psychiatra, přestože měl IQ 125, byly jeho výsledky na základní škole spíše průměrné. Nakonec byl skutečně za vraždy zatčen právě on.

Dnes je na svobodě

Při výslechu ochotně spolupracoval, ke všemu se přiznal. Soudní znalci u něj konstatovali amorálnost a absenci citu. V době trestného činu mu bylo 15 let, proto se vyhnul trestu smrti. Straka byl nakonec odsouzen k 10 letům vězení. V tom si prošel peklem, jeho spoluvězni se ho pokusili zavraždit, několikrát ho zbili do bezvědomí.

V květnu roku 2004 byl Straka propuštěn na svobodu, pomohla tomu i amnestie tehdejšího prezidenta Václava Havla, uvádí Blesk. Straka byl převezen na sexuologické oddělení Psychiatrické nemocnice Bohnice. Po propuštění se přesunul na Moravu. Tam žije dnes pod novou identitou.

Zdroj: Blesk, Prima ZOOM, Kriminalistika 

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články