Snovou zahrádku vybudujete i za málo peněz. Přinášíme několik tipů

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
zahrada
Zdroj: Shutterstock

Stále více lidí nachází zalíbení v zahradničení. Mít vlastní zahrádku je totiž pro mnoho z nás lákavou vidinou příležitosti, jak pro sebe vytvořit příjemné místečko pro trávení volného času. I když máme kolikrát jasnou představu a chceme mít svoji zahradu do puntíku takovou, jakou jsme si ji vysnili, může se objevit překážka – nedostatek finančních prostředků.

Ne všichni si můžeme dovolit utratit za zahradu statisíce. Kolikrát si proto musíme vystačit se značně omezeným rozpočtem. I přesto ale můžete mít svoji zahradu snů. Dnes vám poradíme super tipy, které nestojí majlant a pomohou vám zvelebit si zahrádku k obrazu svému.

Mějte seznam

Určitě máte představu, jak by vaše zahrádka měla vypadat. Bude na ní stát altánek? Chtěli byste terasu? A co nábytek, jak by měl vypadat?

Na začátku každého projektu stojí plán. A dobrou zprávou je, že plánování nestojí ani korunu – potřebujete k němu jen tužku a papír.

Poctivě si sepište, co všechno byste na své zahradě chtěli. A potom pozorně sledujte, protože pokud netrváte na tom, že všechny věci musí být úplně nové, na internetu se objevují desítky inzerátů denně a díky nim můžete sehnat potřebné věci za malý peníz, nebo třeba úplně zadarmo.

Proč kupovat nový altánek, když se dá sehnat z druhé ruky? Často se lidé věcí zbavují za zlomek původní ceny, nebo dokonce věci, které nepotřebují, přenechají za odvoz.

Neplýtvejte vodou

Častým nešvarem zahrádkářů je plýtvání vodou. Nejenže je to neekologické, ale navíc vás to stojí zbytečné peníze.

Proč zalévat záhonky nebo kropit trávník pitnou vodou? Mnohem lépe uděláte, když se spolehnete na přírodu a budete sbírat dešťovou vodu.

Tu můžete zachytit do barelů nebo sudů – záleží, co máte po ruce. Ušetříte tím ročně nemalé peníze. Zejména v sezoně, kdy se hodně kropí a zalévá, se bude zásoba vody zadarmo hodit.

Pečlivě vybírejte nenáročné rostliny

Pokud nechcete nebo nemůžete do starosti o svou zahradu vrážet příliš mnoho peněz, dejte si záležet i na výběru rostlin, které budou zkrášlovat vaši zahrádku.

Nejen pro nezkušené zahrádkáře proto doporučujeme pořizovat rostliny, které jsou schopné se o sebe v podstatě postarat samy. Měly by to být takové, které se přizpůsobí zdejším podmínkám a které nebudou vyžadovat speciální hnojení.

Potřebujete pěstěný trávník?

Trávníky jsou bezesporu ozdobou každé zahrádky, ale pokud si budete stát za tím, že potřebujete pěstěný trávník, který vám budou sousedé závidět, pak se připravte na to, že to nebude zadarmo.

Proto si rozmyslete, zda skutečně potřebujete pěstěný trávník, který vyžaduje hnojení, speciální péči a který vás bude stát nejen peníze, ale i čas.

Zdroj: Empressofdirt.net

Autor: Nikol Kolomazníková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články