Slender Man: Jak fiktivní internetová hororová postavička inspirovala k několika pokusům o vraždu

od Nikola Jaroschová
4 minuty čtení
Slender Man
Zdroj: Profimedia

Zpočátku byl Slender Man pouhým internetovým memem. Brzy se z fiktivní postavy stala děsivá lidová pohádka, kolující mezi americkou mládeží. Postupem času se legenda o Slender Manovi zakořenila tak hluboce, že se zcela oddělila od svého fiktivního původu a mnozí teenageři uvěřili, že se jedná o skutečnost.

Ani její původní tvůrce Eric Knudsen nemohl uvěřit, jak moc se legenda rozšířila. Netrvalo dlouho a mýtický Slender Man inspiroval několik mladých lidí k zabíjení.

Vyzáblá, nepřirozeně vysoká postava s kostnatými dlouhými končetinami se často skrývá na pozadí černobílých fotografií. Jedni tvrdí, že žije v lesích a živí se dětmi, je to jakýsi démon z východoevropských mýtů.

Jiní říkají, že pronásleduje lidskou kořist kdekoli – ve sklepě, za pootevřenými okny, pozdě v noci na osamělých ulicích. Podle některých nemá tvář, jiní říkají, že ve Slender Manově tváři vidí každý něco jiného.

Stal se legendou

Obecně se však téměř všichni shodnou v jednom bodě. Slender Man je skutečně legendou v pravém slova smyslu. Možná nejlepší a nejděsivější legendou internetu. Vymyšlenou postavou, jejíž původ lze zcela vysledovat zpět na fóru, kde tato legenda v roce 2009 vznikla.

Její autor však rozhodně netušil, že se mýtické nadpřirozené stvoření stane virální postavou, která způsobí tolik násilí a inspiruje lidi k útokům na své přátele či rodinu.

Poprvé spatřil světlo světa 10. června 2009

Skutečný příběh Slender Mana začal na internetovém fóru komediálního webu Something Awful. Tehdy byli uživatelé vyzváni k soutěži o vytvoření nejlepšího paranormálního obrázku pomocí Photoshopu.

Eric Knudsen, který vystupoval pod uživatelským jménem Victor Surge, reagoval na výzvu vytvořením Slender Mana.

Přízračné postavy s nevýrazným obličejem a nepřirozeně dlouhýma rukama. „Bylo to docela spontánní,“ řekl Knudsen později.

„Viděl jsem některé obrázky ve vláknu a rozhodl jsem se udělat něco, co by mně samotnému připadalo děsivé.“ Inspiroval se přitom například knihami Stephena Kinga a H. P. Lovecrafta.

Jako příspěvek vložil dva staré černobílé obrázky hrajících si dětí a na pozadí vytvořil vysokou, hubenou, zrnitou postavu, kterou nazval Slender Man. Ke svým příspěvkům přidal úryvky textu, které patřily údajným svědkům, kteří popisovali unášení dětí Slender Manem.

Netušil, jak rychle se jeho příspěvek stane virálním

Ostatním uživatelům se Slender Man zalíbil a reagovali rozvíjením dalších příběhů a přidáváním obrázků. Knudsen netušil, že se jeho vymyšlená postava posune dál z fóra Something Awful a bude se šířit neskutečnou rychlostí.

Ze Slender Mana se rychle stala jakási „internetová městská legenda“, která se proměňovala od vypravěče k vypravěči.

Slender Man rychle začal žít svým vlastním životem

Lidé začali tuto postavu dále rozvíjet. Vznikaly další internetové fikce zvané creepypasta – krátké hororové příběhy, které se snadno šíří internetem.

Slender Man se velmi rychle odtrhl od svého původního autora a stal se předmětem zájmu v nekonečném množství dalších příběhů. Pronikl dokonce i do videoher a filmu.

Slender Man

Zdroj: LuxAmber, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Postava Slender Mana nebyla přesně daná, protože se začala vyvíjet prakticky sama, bez nějakého pevného výchozího uznávaného zdroje. Většinou však je vyobrazovaný jako vysoká a hubená bytost s nepřirozeně dlouhýma rukama, které připomínají chapadla. Hlava je bez obličeje.

Slender Man je spojován s opuštěnými místy a s jeho blízkostí se v lidech probouzí paranoia a halucinace doprovázené krvácením z nosu.

V legendách o Slender Manovi nebylo nikdy vyobrazované přímé násilí a osud obětí je nejasný. Nejsou známé jeho konkrétní úmysly ani to, co je Slender Man přesně zač.

Chtěly zabíjet pro Slender Mana

V roce 2014 už byla legenda o Slender Manovi na internetu tak rozšířená, že o jejím pravém původu vlastně už skoro nikdo nevěděl. Tehdy ji na stránce Creepypasta Wiki, která se věnuje internetovým hororovým příběhům, objevily dvě kamarádky z Wisconsinu.

Bylo jim dvanáct let a příběh o Slender Manovi četly poprvé. Dívky uvěřily tomu, že Slender Man doopravdy existuje. Chtěly mu prokázat loajalitu a zabránit tomu, aby ublížil jejich rodinám.

Uvěřily, že jediný způsob, jak toho dosáhnout, je někoho zabít. Poté, co Slender Manovi dají oběť, stanou se jeho služebnicemi a budou moct bydlet v jeho sídle. To vše vypověděly později u soudu.

Brutálně pobodaly svou kamarádku

30. května 2014 měly tři dvanáctileté dívky a nejlepší kamarádky narozeninový večírek na předměstí Milwaukee. Další den pak Anissa Weierová a Morgan Geyserová vylákaly svojí třetí kamarádku Payton Leutnerovou do lesa na hru na schovávanou.

Tam ji celkem devatenáctkrát bodly kuchyňským nožem a chtěly ji nechat vykrvácet uprostřed lesa.

Pro krvácející dívku si měl přijít Slender Man

Zachránilo ji její odhodlání žít. Doklopýtala k silnici, kde ji našel cyklista, který ihned zavolal záchranku. Dívka přežila jen zázrakem. Weierovou a Geyserovou policie zatkla a vyslýchala ještě týž den.

Přiznaly, že útok plánovaly již několik měsíců. Motivem bylo potěšit Slender Mana a vidět, že opravdu existuje.

Stát Wisconsin kvůli brutalitě a promyšlenosti útoku soudil dívky jako dospělé. Nakonec však byla Geyserové diagnostikována schizofrenie a Weierová také nebyla kvůli duševní nemoci shledána trestně odpovědnou.

Trpěla prý sdílenou psychotickou poruchou a uvěřila, že je Slender Man skutečný.

Zavřeli je na psychiatrii

Dívky byly nakonec odsouzeny k neurčitým trestům po dobu 25 a 40 let, které zahrnují odnětí svobody minimálně na tři roky a nedobrovolnou léčbu na psychiatrii. S následným společenským dohledem a pravidelným přehodnocováním psychického stavu.

Další pokusy o vraždu

Případ dívek poblázněných Slender Manem však nebyl jediný. Ještě téhož roku v Ohiu napadla nožem svoji matku třináctiletá dcera, který byla legendou o Slender Manovi také posedlá. V minulosti prý trpěla duševním onemocněním.

O několik měsíců později na Floridě ve jménu Slender Mana založila čtrnáctiletá dívka požár v domě, kde žila se svou matkou a mladším bratrem. Přiznala, že o Slender Manovi hodně četla. Svého činu pak litovala.

Tyto incidenty vyvolaly mnoho diskuzí o roli internetu ve společnosti a jeho vlivu na děti. Jak ale řekl tvůrce původního Slender Mana Eric Knudsen, jím vytvořená strašidelná postava se nijak neliší od klasických hororových příběhů, jako je třeba Frankenstein. Rodiče by měli více sledovat, co děti na internetu dělají, a mluvit s nimi o tom, co je správné a co ne.

Zdroj: washingtonpost.com, allthatsinteresting.com, en.wikipedia.org, en.wikipedia.org
Autor: Michaela Pauerová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články