Sleepy Hollow: Město, které stráží bezhlavý jezdec. Legenda o Ospalé díře má historický základ

od Dominika Jandorová
2 minuty čtení
bezhlavy jezdec
Zdroj: Shutterstock

Bezhlaví jezdci se v evropském folklóru objevovali po staletí, byl to však Washington Irving, kdo je uvedl do amerického povědomí, a to vydáním povídky Legenda o Ospalé díře. Za strašidelným příběhem se skrývá smutná realita Americké války za nezávislost.

Legenda o Ospalé díře („The Legend of Sleepy Hollow“) Washingtona Irvinga vyšla poprvé v roce 1820 a inspirovala nespočet adaptací, z nichž asi nejznámější je film Tima Burtona Sleepy Hollow z roku 1999 s Johnnym Deppem v roli hrůzostrašného Ichaboda Cranea. Nejedná se však „pouze“ o strašidelný příběh, je v něm totiž skryta historie revoluční války neboli Americké války za nezávislost.

Nebezpečné území nikoho

Legenda o Ospalé díře se odehrává v roce 1790, těsně po americké revoluci. Když Ichabod Crane přijíždí do Tarrytownu a stává se součástí komunity ve Sleepy Hollow, obyvatelé se vzpamatovávají ze své revoluční minulosti.

Kvůli bojové zóně na severu státu New York během americké revoluce se oblast kolem Sleepy Hollow, která se nachází mezi New Yorkem a West Pointem, stala nepřehlednou zemí nikoho neboli „neutrální půdou“, která hostila směsici britských vojáků, německých žoldnéřů a vlasteneckých milicionářů. Území bez oficiální vlády vytvářelo podmínky vhodné pro násilnické jedince, vůči kterým bylo civilní obyvatelstvo zranitelné.

Má bezhlavý duch reálný základ?

Do této reálné krajiny zasadil Washington Irving svůj hrůzostrašný příběh, ale má historické základy i samotný bezhlavý jezdec? Irving popisuje bezhlavého jezdce jako „ducha hesenského vojáka, kterému v nějaké nejmenované bitvě během revoluční války urazila hlavu dělová koule“.

Britové najali na podporu válečného úsilí proti vzbouřeným koloniím až 30 000 německých vojáků, z nichž většina pocházela z německého státu Hesensko-Kasselsko (tedy Hesané).

Pokud se Irving inspiroval skutečnou revoluční historií, pak nejpravděpodobnější bitvou, v níž mohl jezdec najít svou smrt, by podle Musea Americké revoluce mohla být bitva u White Plains, v níž britský generál William Howe 28. října 1776 (příhodně blízko halloweenu) porazil Washingtonova vojska, jen zhruba 13 kilometrů východně od Sleepy Hollow.

Záznam amerického generálmajora

Hesenské jednotky zde pomohly prolomit americkou linii a přispěly k britskému vítězství, neobešlo se to však bez ztrát na životech. Americký generálmajor William Heath o bitvě ve svém deníku napsal, že „výstřel z amerického děla na tomto místě utrhl hlavu jednomu hesenskému dělostřelci“, uvádí jeho slova New York Historical Society.

Není známo, zda Irving tuto anekdotu četl, nicméně nešťastný Hesan skutečně přišel o hlavu kousek od Sleepy Hollow.

Zdroj: Museum Americké revoluce, New York Historical Society, The Loyalist Collection, Coffee or Die

Autor: Dominika Jandorová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články