Skořápky od vajíček nevyhazujte. Využijete je na zahradě a pomůžou i se špinavým nádobím

od Andrea Světlíková
2 minuty čtení
skorapky vajec
Zdroj: Shutterstock

Jak doma nakládáte se skořápkami od vajíček? Kdo má hospodářství, ten je jistě dále zužitkuje například pro slepice, kterým se skořápky drtí jako doplněk krmiva. Příliš mnoho lidí ale skořápky bez rozmýšlení hodí do koše, protože pro ně nenachází další uplatnění.

A to je škoda! Budete se možná divit, kolika způsoby se dají prázdné vaječné skořápky využít. Po přečtení tohoto článku si budete ťukat na čelo, proč jste skořápky likvidovali, když se s nimi dá dělat tolik věcí!

Pro rostliny prospěšná věc!

Všichni zahrádkáři a nadšení pěstitelé by v tomto okamžiku měli zpozornět. Právě je by totiž mělo zajímat, že skořápky od vajíček jsou perfektním zdrojem vápníku pro jejich rostliny.

Přitom stačí velmi málo! Nechte skořápky vyschnout a poté je rozdrťte klidně až na prášek, se kterým následně posypte záhonky nebo rostliny v květináčích. Skořápky obsahují nejen již zmíněný vápník, ale i další prospěšné stopové prvky, které vaše rostliny ocení.

Dá se v nich pěstovat

Patříte mezi nadšence, kteří s příchodem jara začínají s předpěstováním některých rostlinek nebo zeleniny? Pak tu máme jeden tip právě pro vás.

Zapomeňte na květináče nebo jiné nádoby – třeba kelímky od jogurtů. Pěstovat se totiž dá i ve vaječné skořápce. Trocha zeminy a semínka hned mají kde vesele klíčit!

Prospívají rajčatům

Není nad domácí pěkně slaďoučká rajčátka, která si doslova vypipláte, viďte? Kdo si sám pěstujete domácí rajčata, ten nám dá určitě za pravdu, že ty kupované se jim nemohou rovnat.

Pokud i letos plánujete pěstovat rajčata, tenhle tip si nenechte ujít: ještě než do zeminy zasadíte sazenice rajčat, nasypte do každé jamky trochu nadrcených sušených skořápek.

Skořápky zajistí rostlině důležitý vápník, a to přímo u zdroje, takže ho bude moci o to lépe vstřebat a vytěžit z něho maximum.

Dávejte je slepicím

Kdekdo by teď možná ironicky pronesl, že tenhle tip je starý jako lidstvo samo. Ale divili byste se, kolik lidí o této možnosti neví, nebo jim třeba až do této chvíle přišla nesmyslná.

A přece je to pravda. Vysušené a nadrcené skořápky se skutečně mohou sypat slepicím, díky čemuž budou skořápky jejich vajíček silnější.

Pomohou se špinavým nádobím

Asi každá hospodyňka někdy bojovala se špinavou pánví, ze které se připáleniny a další nečistoty nechtěly pustit.

Napadlo by vás použít k čištění špinavého nádobí vaječné skořápky? Schválně to příště zkuste: rozdrťte skořápky, smíchejte je s trochou horké vody a za pomoci jemného tlaku vydrhněte. Poté opláchněte a umyjte přípravkem na nádobí.

Zdroj: imperfectlyhappy.com

Autor: Nikol Kolomazníková

Související články