Školní blizard: Kvůli špatnému rozhodnutí kantorů zemřelo během sněhové bouře mnoho dětí

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Skolni blizard
Zdroj: Frank Leslie's Weekly, January 28, 1888, Public domain, via Wikimedia Commons

Přišla bez varování a přinesla s sebou smrt a utrpění. Sněhová bouře, která se objevila roku 1888 v oblasti amerických Velkých planin si vysloužila pojmenování Školní blizard. Během 24 hodin klesla teplota na některých místech pod – 40 °C, píše Weather.

Nečekané počasí zaskočilo celou řadu lidí. Bohužel mezi oběťmi bylo nejvíce těch nejzranitelnějších – dětí. Právě proto získala bouře toto pojmenování, vysvětluje Gildelehman.

235 obětí

Zdá se až neuvěřitelné, aby během jednoho dne kvůli chladnému počasí zemřelo v jednom místě tolik osob. Bohužel to jsou pouze oficiální čísla. Podle některých záznamů ale mohlo být obětí až kolem 500. Tehdejší záznamy bohužel neumožnily přesnější zaznamenání celé události, píše Britannica.

Bouře je oficiálně tou nejhorší, která tuto oblast kdy zasáhla. Kromě osob, které zemřely přímo během bouře, umírali pak lidé ještě několik měsíců na zápal plic nebo vyčerpání, doplňuje History Nebraska.

Špatné rozhodnutí

Kruté mrazy a sníh donutily většinu osob zůstat 14 dní v obydlích a nevycházet ven. Ačkoli bouře utichla poměrně rychle během jednoho dne, mrazy byly ještě dlouho poté.

Mnoho lidí vyčítalo učitelům, že nezachránili desítky životů. Když totiž bouře začala, někteří kantoři chránili děti ve školách a odmítli je pustit domů. Jiní ale považovali za nejlepší řešení, aby se děti dostaly domů co nejdříve. Ty, které ze škol odešly, bohužel povětšinou nepřežily.

Například učitelka Loie Royceová z Plainfieldu v Nebrasce se pokusila odvést tři děti do bezpečí svého domova, jen pár set metrů od školy. Ztratila se s nimi a děti zemřely na podchlazení. Ona sama přišla kvůli omrzlinám o nohy, píše Britannica.

Kromě lidí umrzla také celá stáda dobytka, zima měla vliv i na úrodu. S následky Školního blizardu se oblast potýkala poté ještě několik měsíců. Dodnes se jedná o jednu z nejhorších katastrof, při které zemřel především velký počet dětí.

Zdroj: Gildelehman, Britannica, History Nebraska, Weather

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články