Ši Pei Pu: Čínský špión přesvědčil svého francouzského milence, že je žena. Měli spolu i dítě

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
Shi Pei Pu
Zdroj: Unknown author, Public domain, via Wikimedia Commons

Jeden z nejpodivnějších případů mezinárodní špionáže začal v Pekingu v roce 1964. Zde se poprvé setkal čínský operní zpěvák, který předstíral, že je žena, s úředníkem francouzského velvyslanectví. Započal mezi nimi spletitý milostný vztah, který trval 20 let.

Bizarní příběh o utajovaném sexu, skandálu, čínském špiónovi a nicnetušícím pohledném úředníkovi se stal inspirací pro broadwayskou show M. Butterfly i stejnojmenný film z roku 1993.

Bernard Boursicot se narodil ve Francii, a když mu bylo dvacet let, získal práci účetního na francouzské ambasádě v Pekingu. Francie tehdy byla první západní mocností, která od korejské války otevřela velvyslanectví v Číně.

Zkušenosti měl pouze s chlapci

Mladý Boursicot se ženami nikdy nic vážnějšího neměl. Na internátní škole v Bretani si užíval milostné vztahy pouze se spolužáky. Cítil se z toho špatně, a proto, když mu bylo osmnáct let, si slíbil, že přestane spát s muži. Chtěl se setkat s dívkou, zamilovat se a mít s ní stálý vztah, jak si poznamenal do svého deníku.

Ši poprvé potkal v prosinci 1964 na pracovním vánočním večírku. Byla jemná a okouzlující a velmi ho přitahovala, ačkoli zde vystupovala oblečená jako muž. Boursicotovi prozradila, že je čínskou operní zpěvačkou v pekingské opeře a také učí čínštinu manželky diplomatů. Mladý francouzský diplomat si pomyslel, že by to mohla být ta pravá.

Ve skutečnosti podlehl kouzlu muže

Jedné noci při procházce v Zakázaném městě mu Ši vyprávěla příběh, kterému nemohl žádný romantik odolat. Prozradila mu, že je nucená žít jako muž, aby uspokojila přání svého otce mít syna. Ten ji od mala vychovával, jako by byla chlapec.

Vyrostla v Kunmingu v jihozápadní provincii Yunnan, otec byl vysokoškolský profesor a měla dvě starší sestry. Učila se francouzsky a získala titul z literatury na tamější univerzitě. Poté se rozhodla stát herečkou a zpěvačkou a její kariéra byla vcelku úspěšná.

Ši se podařilo přesvědčit Boursicota, že je žena. Brzy na to se z obou mužů stali tajní milenci. Ačkoli akt samotný, jak francouzský diplomat později prozradil, probíhal vždy velmi rychle, tajně a za tmy.

Přisuzoval to Šiině stydlivosti a jelikož v minulosti s žádnou ženou nic neměl, nepřipadalo mu nic podivného. Později Ši lékařům ukázal, jak dokázal své mužské přirození skrývat a na těch pár okamžiků z něj pro neznalého Boursicota „vytvořit“ ženské pohlaví.

Ši byla ve skutečnosti tajným komunistickým špionem

Poté, co jejich aféru odhalily čínské úřady, aby o svou lásku nepřišel, donutily Boursicota, aby jim předával tajné dokumenty z francouzského velvyslanectví. Nejprve z Pekingu, poté i z mongolského Ulánbátaru, kde působil o něco později.

Dokumenty měl dávat Ši, která je pak předávala čínské komunistické vládě. Díky tomu se s ní mohl vídat. Tímto způsobem špion Ši předal na pět set tajných dokumentů.

Ši s Boursicotem „otěhotněla“

Když byl Boursicot umístěn mimo Čínu, vídal Ši jen zřídka. Při jedné z návštěv mu představila čtyřletého chlapce Ši Du Du a trvala na tom, že jde o jejich společného syna, kterého „porodila“. Ve skutečnosti však chlapce koupila od chudé ujgurské matky, která neměla peníze na jídlo ani pro syna, ani pro sebe.

Celá pravda se provalila až téměř o dvě desetiletí později. Většinu toho času milenci strávili odděleně a žili své samostatné životy. V roce 1982 pak Boursicot, který žil tehdy s jiným mužem, zařídil, aby Ši Pei Pu a Ši Du Du mohli žít s ním v Paříži.

Pravdu odhalil po 20 letech

Krátce po jejich příjezdu však byli Boursicot a Ši Pei Pu zatčeni francouzskými úřady za špionáž. Boursicot se teprve ve vězení dozvěděl, že Ši byla nejen tajný čínský špión, ale ke všemu ještě muž. Ši pak vysvětlil lékařům, jak se mu povedlo svého milence přesvědčit, že je žena.

Smála se mu celá země

Boursicot se po zjištění pravdy o jejich vztahu pokusil ve vězení o sebevraždu, ale přežil. Veřejné odhalení jeho dlouhodobé aféry však způsobilo, že byl celé Francii pro smích. Oba dostali nejprve šestileté tresty za špionáž, po roce však byli propuštěni s tím, že odhalené dokumenty nebyly zase tolik důležité.

Ši Pei Pu dále vystupoval jako operní zpěvák a o svém dvacetiletém vztahu s francouzským úředníkem nerad mluvil. Ši Du Du zůstal ve Francii a se svou ženou má tři syny.

Ši Pei Pu zemřel v roce 2009 ve věku sedmdesáti let v Paříži. Když se to o šest let mladší Boursicot dozvěděl, neprojevil žádnou lítost. Naopak řekl, že se konečně cítí volný. Celý příběh prý byl krásný, dokud se nedozvěděl pravdu. Po prodělané mrtvici žije v pečovatelském domě.

Zdroj: nytimes.com, smh.com.au, en.wikipedia.org
Autor: Michaela Pauerová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články