Šetření času: Víme, co nám ho žere nejvíc a jak dosáhnout co nejúčinnějšího využití každé minuty

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
prace
Zdroj: Shutterstock

Někdy člověk vstane s energií a hlavou plnou věcí, které by měl za den udělat. Jenže dvakrát mrknete, najednou je večer a polovina vašich plánů se do dne nějak nevešla. Zajímá vás, jak využít čas účinně a jak ho co nejvíce ušetřit? Poradíme.

Člověk si chce někdy odpočinout, jenže ani na ten odpočinek si čas nenajde. Některé věci máme dokonale naplánované, a i přesto zkrátka nestíháme. Večer pak jdeme spát s pocitem toho, že jsme vlastně nic nestihli. A to nás stresuje a ubližuje našemu psychickému zdraví.

Existují ale snadné kroky, díky kterým se naučíte čas šetřit a využívat efektivně. Pokud je budete dodržovat, uvidíte, že už během několika dní poznáte rozdíl. A není to nijak náročné.

Dělejte si poznámky

Ke každé činnosti, které se věnujete, si napište, kolik času vám zabrala. Možná zjistíte, že kapitola knížky, kterou jste se rozhodli číst si v době svého volna, vám ho z hodiny protáhla na dvě.

Díky tomu, že si budete všechno psát, se naučíte dokonale odhadovat, co vám kolik času zabere. Pak si toho na sebe nenaložíte zbytečně moc a to, co si pro sebe připravíte, doopravdy stihnete.

Využívejte každou minutu

Kdykoli na někoho čekáte, jedete veřejnou dopravou nebo vlakem, nikdy jen tak nečinně neseďte. Chytré telefony dnes už umožňují dělat menší úkoly kdykoli a kdekoli, takže se dejte do toho, co se dá vyřešit online.

Vždy jen jedna věc

V dnešní době je oblíbený takzvaný multitasking. Lidé dělají více věcí najednou, aby si ušetřili čas. Jenže ve skutečnosti si tím jenom přitěžují. Protože pokud toho děláte tolik, nic se vám nepovede na sto procent.

Je lepší dělat vždy jen jednu jedinou věc, kterou uděláte naplno, než jich dvacet rozdělat a pak se k nim s nechutí vracet. Navíc lépe odhadnete, kolik času vám daná práce zabere.

Učte se od nejlepších a nejhorších

Vždy je dobré si nechat poradit. Pokud máte ve svém okolí někoho, kdo podle vás pracuje opravdu efektivně, nebojte se ho zeptat, jak to dělá. Možná vám dá nějaký ten užitečný tip.

A učit se z vlastních chyb také není žádná ostuda. Když se vám něco nedaří, nesnažte se o to stejným způsobem stále dokola. Raději najděte jinou cestu a vyhněte se opakování chyb, které jste udělali.

Dokončete to, co je skoro hotové

Pokud máte právě rozdělaných více prací, vždy se přednostně věnujte té, která má nejblíže dokončení. Zredukujete tím povinnosti a budete mít zase o něco blíže k cíli.

Naučte se říkat ne

Poslední důležité pravidlo zní, že pokud právě pracujete, musíte dokázat odmítnout něco jiného. Odmítněte pozvání na akci s přáteli. Odolejte pokušení jít si odpočinout, nebo si dát svou oblíbenou hru místo práce.

Odpočinek by měl mít vždy vyměřený čas a pokud vám ho někdo nabízí mimo něj, je důležité naučit se říci NE. Jedině tak dosáhnete stoprocentního výsledku, po kterém si odpočinek zasloužíte.

Zdroj: mytimi.cz
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články