Sally Anne Bowman: Nadějná modelka se stala obětí devianta. Policii se ho podařilo dopadnout náhodou

od Dominika Jandorová
2 minuty čtení
sally anne
Zdroj: Profimedia

Osmnáctiletá Sally Anne Bowman měla celý život před sebou, ale kvůli nešťastné shodě náhod a hrubému pochybení australských a britských úřadů se stala obětí sexuálního devianta. A nebyla jediná.

Sally Anne Bowman se narodila v září 1987 v Carshaltonu v jižním Londýně. Navštěvovala uměleckou školu, na částečný úvazek pracovala jako kadeřnice, a dokonce se jí povedlo uzavřít smlouvu s modelingovou agenturou.

Na křik nikdo nereagoval

Sobotní večer 24. září roku 2005 strávila se svou starší sestrou v baru v Croydonu. Domů ji odvezl expřítel Lewis, během jízdy autem se pohádali, ale nakonec se měli usmířit a Sally vystoupila u svého domu.

Ve 4.20 ráno se ulicí, ve které Sally bydlela, ozval křik, ale nikdo mu nevěnoval pozornost. Útočník měl tedy dost času na to, aby dívku pobodal a znásilnil. Krátce nato vyšel ven jeden ze sousedů, ale našel již jen tělo v kaluži krve.

Policie byla zoufalá

Byla přivolána policie a začalo několikaměsíční pátrání po pachateli. Pitva kromě bodných ran našla také stopy po kousnutí na krku, hrudi a tváři. Jinak měla policie k dispozici pouze DNA vraha.

Bývalý přítel Sally Lewis, se kterým se tu noc pohádala, byl zpočátku považován za hlavního podezřelého. Jeho DNA se však neshodovala se vzorkem nalezeným na místě činu.

Téměř pět měsíců po vraždě začaly v celém Croydonu probíhat kontroly DNA, které ale nepřinesly žádné výsledky a vypadalo to, že případ skončí neobjasněn.

Pachatel byl chycen náhodou

Po devíti měsících od činu byl při menší hospodské rvačce zatčen Mark Dixie. Zdánlivě nesouvisející případy se začaly propojovat poté, co DNA Dixieho prošla systémem a vykázala shodu se vzorkem nalezeným u Sally Anne Bowman.

Mark Dixie byl okamžitě zatčen. Při prohlídce jeho majetku policie našla snímky Sally Anne a nahrávky, na kterých nad nimi masturbuje. Dne 22. února byl porotou po tříhodinovém jednání jednomyslně shledán vinným z vraždy, ačkoliv se přiznal „pouze“ ke znásilnění. Byl odsouzen k minimálně 34 letům vězení.

Obětí bylo více

Během procesu však začaly vycházet najevo další děsivé skutečnosti. V letech 1993 až 1999 žil Dixie v Austrálii (kam emigroval z Británie) a jeho trestný rejstřík obsahoval loupeže, vloupání, nemravné chování, obnažování a napadení policisty. Po trestném činu se sexuálním motivem byl deportován.

V roce 2015 se Dixie nakonec přiznal nejen k vraždě Sally Anne, ale také k dalším dvěma znásilněním. V roce 2017 dostal Dixie minimálně 28 let za dva sexuální útoky ve Velké Británii, jeden v roce 1987, kdy mu bylo 16 let, a druhý v roce 2002.

Selhání úřadů

Na tomto případě je nejvíce zarážející laxnost britských i australských úřadů. Z Austrálie byl deportován za obnažování, ve Velké Británii byl také několikrát souzen, ovšem navzdory tomu nebyl zařazen ani do registru sexuálních delikventů.

Na to, že k vraždě Sally nemuselo vůbec dojít, upozornila web Mirror i její maminka Linda. „Nyní víme, že byl v Austrálii nejméně třikrát zatčen, ale úřady ho deportovaly bez jakéhokoli varování. Měli ho vrátit s policejní eskortou a dokumentací, která by vysvětlovala, proč vůči němu mají podezření… V té době jsme mohli mít jeho DNA, což by znamenalo, že by byl dopaden dříve, než by mohl Sally Anne zabít.“

Zdroj: MirrorBBC, The True Crime Edition

Autor: Dominika Jandorová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články