Rusovlásky se prý po smrti mění na upírky a barvu vlasů jim dal sám ďábel. Faktem ale je, že jsou vnímavější na bolest

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Rusovlasa zena
Zdroj: yurakrasil / Shutterstock.com

Zrzavé vlasy jsou od nepaměti zdrojem tajemství a legend. V dnešní době jsou spojené spíše s posměšky, ale v dávných dobách bylo skoro životu nebezpečné mít zrzavé vlasy. Ačkoliv i tehdy byla období, kdy byly zrzavé ženy naopak uctívány. Zrzavé vlasy jsou genetickou mutací a jak se dozvíte dále, tato genetická mutace neovlivňuje jen barvu vlasů.

Zrzavé vlasy jsou recesivní genetická vlastnost způsobená sérií mutací a dle serveru Eupedia musí být zděděna od obou rodičů, aby vlasy zrudly.

V důsledku toho existuje mnohem více lidí, kteří jsou nositeli mutace pro zrzavé vlasy, než lidí, kteří ve skutečnosti mají zrzavé vlasy.

Nejvíce rusovlasých je na severu Evropy

Nejvíce zrzavých lidí najdete na západě Evropy, tedy v oblastech Skotska a Irska. Server Owlcation uvádí, že nejvyšší podíl zrzavých lidí má právě Skotsko, kde geny pro zrzavost nese dokonce asi 40 % z lidí.

Ale zrzavé vlasy nepochází z této oblasti. Server Ginger Parrot uvádí, že ve skutečnosti zrzavé vlasy pochází z Afriky a sem se dostaly, až když před více než 50 tisíci lety došlo k usazování v severní Evropě.

Dle britské genetické studie je dokonce souvislost mezi zeměpisnou polohou a výskytem zrzavých vlasů.

„Čím dále na sever jste se narodili, tím vyšší je pravděpodobnost, že budete mít zrzavé vlasy,“ uvádí studie.

Čarodějky a upírky

Rusovlasí lidé byli tradičně považováni za ohnivé a vznětlivé, což může souviset s tím, že nejvíce rusovlasých lidí patřilo mezi Kelty, kteří byli známí svou násilností.

Server Central Digest dokonce uvádí, že existuje mýtus, dle kterého mají všichni rusovlasí lidé špatnou povahu.

Řekové pak věřili, že se rusovlasé ženy po smrti proměňují v upíry.

Středověk byl pro rusovlasé lidi nejhorším obdobím, protože rudé vlasy byly považovány za ďábelské. Během španělské inkvizice byly plamenem zbarvené vlasy důkazem, že nešťastná duše ukradla oheň záhuby, a musela proto být upálena jako čarodějnice.

Server Medium pak upozorňuje na skutečnost, že na mnoha malbách byl Jidáš, zrádce Ježíše, zobrazován jako zrzavý. Záměrem bylo odlišit ho od ostatních apoštolů, ale pro mnohé to byla záminka, že zrzaví lidé jsou zlí.

Seriál South Park se pak postaral o rozšíření mýtu, že zrzaví lidé nemají duši.

Jsou trochu jiní, ale jen geneticky

Server Eupedia uvádí, že rudovlasí lidé mají světlejší pleť, což je pro ně výhodou právě v severských zemích, kde je málo slunečního záření.

Světlejší pokožka totiž zlepšuje vstřebávání slunečního záření, které je životně důležité pro tvorbu vitamínu D v těle. To s sebou ale zároveň nese vyšší riziko spálení či rakoviny kůže.

Studie uveřejněná v HHS Public Access prokázala, že lidé s rudými vlasy jsou citlivější na tepelnou bolest a také vyžadují větší množství anestetik než lidé s jinou barvou vlasů.

Zdroje: Owlcation, Centra Digiest, Ginger Parrot, Eupedia, HHS Public Access, bioRxiv, Medium

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články