Římané ji odmítli respektovat jako vládkyni. Boudicca se jim statečně postavila

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
boudicca
boudicca

Psal se rok šedesát a v Británii zemřel vládce keltského kmenu Icenů Prasutagus. Přestože se ve své poslední vůli pojistil, aby nedošlo k bojům, nakonec to mělo přesně opačný účinek. Bylo zvykem, že po smrti krále zabere území silnější armáda. Prasutagus tak v závěti odkázal polovinu svého území Římanům, aby upokojil jejich touhu. Druhá část měla připadnout jeho dvěma dcerám.

Boudicca se ujala vlády místo nich. To Římané odmítli tolerovat

Ani jedna z Prasutagových dcer nebyla ještě plnoletá. Vedení země se tak ujala jeho žena Boudicca, která chtěla později území dcerám přenechat.

Keltské kmeny byly tou dobou zvyklé, že může zemi vést i žena. Ale Římané to odmítli tolerovat a na území vpadli.

Začali drancovat posvátná místa kmene, znásilňovat ženy, navíc zvýšili daně a k obyvatelům, i k těm, kteří se podvolili, se začali chovat jako k otrokům. Boudiccu i její dvě dcery zajali a zbičovali.

Boudicce se ale podařilo utéct a začala plánovat povstání. Povstání, které mělo získat zemi zpět, nakonec ale stálo životy mnohé Iceny a vedlo jen k záhubě kmene.

Brzy získala na svou stranu další vládce

Na území Británie žilo tou dobou mnoho kmenů. Ty mezi sebou měly vzájemné neshody. Římané je nechávali válčit, protože to pro ně znamenalo pouze méně práce. Jenže nepočítali s tím, že kmeny se proti nim spolčí.

Boudicca totiž dokázala vůdce ostatních kmenů přesvědčit, že Římané jsou pro zemi zlo. Brzy tak měla armádu čítající více než sto tisíc mužů, se kterou vyrazila na válečné tažení.

Dvě římská města byla během několika dní vypálena do základů. U třetího města Boudicca narazila na vlastní obyvatele, jelikož je ale považovala za stoupence Římanů, nechala je povraždit. Tehdy ji polovina jejích následovatelů opustila.

Padli jim do pasti. Obě strany byly podvedeny

Poslední bitva statečné Boudiccy se konala v roce 61. Tehdy byli Římané již připraveni. Jejich armáda měla sice o několik desítek tisíc mužů méně, ale byla profesionálně vybavená, zatímco Boudicca měla na své straně především sedláky s vidlemi.

Když se její vojsko pokusilo o ústup, do zad se mu postavili ti, kteří dříve bojovali v jeho řadách. Ti, kteří Boudiccu opustili, když povraždila vlastní lid. Celá její armáda byla toho času zničena. Římané se ale nespokojili pouze s tím.

Když celé Boudiccino vojsko rozprášili, povraždili také ty, kteří jim zezadu pomáhali. Ačkoli v této bitvě stály kmeny na jejich straně, v předešlých situacích se postavily na stranu Boudiccy, a to bylo podle nich neodpustitelné.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články