Riaan Naude: Známý lovec trofejí si ze zabíjení zvířat udělal byznys. Našli ho chladnokrevně zavražděného

od Silvie Grulichová
2 minuty čtení
lovec
Zdroj: Shutterstock.com

Lovec trofejí z jižní Afriky a majitel společnosti organizující lovecké výpravy pro movitější zákazníky byl nalezen zastřelený v provincii Limpopo. Podle policie šlo o vraždu ve stylu chladnokrevné popravy. Riaan Naude na sociálních sítích rád pózoval s mrtvolami ohrožených zvířat, která zastřelil, jako jsou lvi, sloni či žirafy.

Pětapadesátiletý muž z Phalaborwy v okrese Mopani v Jihoafrické republice a šéf Pro Hunt Africa byl nalezen ležící vedle svého auta na Marken Road celý od krve. Mluvčí jihoafrické policie, podplukovník Mamphaswa Seabi, podle britského deníku Mirror uvedl: „Muž ležel tváří vzhůru a na hlavě i obličeji byl od krve.“

Jak uvádí jihoafrický deník Sowetan LIVE, u pasu měl prázdné pouzdro na střelnou zbraň, což ukazuje, že mu zřejmě byla odebrána. Policie pracuje i s možností, že lovec trofejí mohl být zastřelen vlastní zbraní.

Zastavil a zemřel

Jak píše britský deník Metro, podle neziskové organizace Heritage Protection Group, která bojuje proti lovu nosorožců, byl Riaan Naude zabit dvěma muži, kteří vedle něj zastavili ve chvíli, kdy se mu porouchalo auto.

Vystoupili z bílého pickupu Nissan a jeden z mužů ho pak měl „chladnokrevně zblízka zastřelit“. Pastevec dobytka, který pracoval nedaleko, slyšel výstřel a poté viděl ujíždět zmiňovaný vůz z místa činu směrem k městu Marken.

Velká africká pětka

Prominentní lovec trofejí Riaan Naude byl ve své zemi známý pro své lovecké aktivity. Šéfoval společnosti Pro Hunt Afica, která se na svých stránkách prezentuje jako „lovecké a ekologické safari na dalekém severu Jihoafrické republiky“ a dále se odkazuje na lov takzvané velké pětky Afriky.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Riaan Naude (@pro_hunt_africa)

Jedná se o lov pěti extrémně nebezpečných zvířat – lvů, levhartů, nosorožců, slonů a buvolů. Pod zvoláním „jsme tvůj africký sen“ pak společnost vystavuje fotky svých šťastných klientů vedle jimi ulovených trofejí.

Cenu lovu zvířat z velké pětky se mohli zákazníci dozvědět na požádání, Pro Hunt Africa ceník na svých stránkách veřejně nevystavovala. Mimo velkou pětku nabízeli možnost ulovit si například paviána za 250 dolarů, žirafu za 1500 dolarů nebo krokodýla za 2500 dolarů (přibližně 60 000 korun).

Je zřejmé, že Riaan Naude a jeho společnost měli spoustu nepřátel. Navzdory jeho pověsti však policie zatím nemůže říci, zda motiv vraždy souvisel s jeho prací, či nikoli. S ohledem na věci, které policie nalezla v Naudeho autě, byl zřejmě na cestě na lov, než byl zabit.

Moc fanoušků neměl

Ačkoli je lov trofejí v Jihoafrické republice legální, zpráva o smrti Riaana Naude rozhodně vlnu zármutku nevyvolala. Svědčí o tom i komentáře pod instagramovými příspěvky Pro Hunt Africa. „Lovci trofejí neodstraňují stará, nemocná nebo zraněná zvířata. Zabíjejí ty největší a nejlepší kusy, což je pro zvířecí populaci obrovská ztráta,“ reaguje jeden z uživatelů.

Zvířata jásají

„Lovec uloven. Ve zvířecím nebi je nyní párty. Zvířata by neměla být něčí trofej, mají žít a dožít ve svém přirozeném prostředí,“ poznamenává jiný. Vyšetřování smrti Riaana Naudea stále pokračuje.

Autor: Michaela Pauerová

Zdroj: sowetanlive.co.zamirror.co.ukmetro.co.ukallthatsinteresting.com


Sdílet článek:Share on Facebook
Facebook

Související články