Proč komáři vždy bzučí u našich uší? Odborníci vysvětlili, proč tomu tak je

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Komari
Zdroj: Shutterstock

Je tady léto a s ním i problémy spojené. Jedním z nejčastějších a velice otravných problémů jsou komáři, kteří nemají problém objevit se úplně kdykoliv a kdekoliv. Z jakého důvodu však vždy volí zrovna okolí uší? Odpověď zná web LiveScience.com

Nic nezní lépe než naplánované letní grilování s kamarády ze sousedství. Přesně na grilování se těší všichni, zvláště po strašlivých zimních. Netěší se však pouze lidé, ale také i zvířata a hmyz, který dokáže být velice otravný.

Otravný zvuk blízko uší

Proč se tento krvavý hmyz vůbec vznáší kolem našich uší? A proč vydává ten otravný bzukot, který dokáže člověka vytočit?

„Bzučení kolem uší je jen vedlejším účinkem úderů křídel komárů,“ řekl Michael Riehle, profesor entomologie na arizonské univerzitě dle Live Science. Zvuk křídel nemá moc dlouhý dosah, a proto si ho zaznamenáte nejvíc, když se komár prohání kolem vašich uší.

To bzučení, které slyšíte, je pravděpodobně způsobeno samičkou komára. Je to proto, že komáři mužského a ženského pohlaví vedou velmi odlišné životy. Samci obvykle pracují a usrkávají nektar květin a o lidi se dvakrát nestarají.

Ženy však musí po páření najít krevní moučku, aby měly dostatek energie na produkci vajíček. Ve skutečnosti jsou samice komárů vybaveny jedinečnými nástroji, aby se mohly ubytovat u své další oběti.

Samičky vše cítí

„Již z dálky cítí samičky oxid uhličitý, který vydechujeme v kuželovitých oblacích z našich těl. Oxid uhličitý vzbuzuje v samičkách pocit toho, aby zahájili hledání hostitele, létali sem a tam a sledovali, kam se mohou přisát,“ řekl Riehle pro Live Science.

Jinými slovy, komáři bzučí kolem našich hlav, protože přesně tam se nachází nejvíce oxidu uhličitého.

Samice komárů dokáží pomocí senzoru na svých nohou určit, zda je člověk nebo jakékoli zvíře nesoucí krev dostatečně vhodné pro další jídlo. Podle odborníků si také komáři vybírají své oběti podle toho, jak se daná osoba stravuje.

Zajímavé je, že když letí samička komára k cíli, její křídla bijí přibližně pětsetkrát za sekundu při frekvenci čtyři sta padesát až pět set hertzů. Tato frekvence je posazena na notu A, což je shodou okolní nota, na kterou se ladí orchestr před koncertem.

Pokud jde o vyhýbání se komárům, nejlepší volbou bude světlé a dlouhé oblečení, použití správného repelentu a vyhýbání se místům s velkým výskytem komárům.

Zdroj: Live Science
Autor: Štěpán Pacík


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články