Proč byste měli vždy jíst ty divné proužky na vašem banánu

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
žena banán
Zdroj: Shutterstock

Banány milovali už naši předchůdci, a i pro nás jsou dnes velmi oblíbeným ovocem. Dají se jíst samotné, ve smoothie, v buchtě a mnoha dalších receptech. Většina lidí po oloupání slupky z banánu odstraňuje i tenká vlákna, takzvané proužky banánové tkáně. Pokud i vy patříte k těm, kteří ji vyhazují, čtěte pozorně, tyhle proužky jsou totiž zdraví velmi prospěšné.

Odborně se jim říká phememové balíčky. Jde o poměrně složitou tkáň, která slouží rostlině k tomu, aby ji zásobovala vodou a živinami.

V podstatě jsme tak těmto tkáním vděční za to, že banány vůbec existují a jsou tak chutné a výživné. Navíc jsou důvodem, proč i po utržení ze stromu mohou banány dál dozrávat.

A přestože v podstatě nemají od zbytku banánu rozdílnou chuť, mnozí z nás se jim vyhýbají. Pravdou ale je, že byste je měli zapojit do svého jídelníčku, ideálně pravidelně.

Zdroj energie uleví od zažívacích problémů

Banány jsou často popisovány jako dokonalé ovoce, které vám pomůže s mnoha problémy. Je ale pravda, že samy od sebe toho moc nezmohou. Je to právě jejich tenká tkáň, ve které se ukrývá nejvíce vitamínů.

Ředitel Dole Nutrition Institute Nicholas Gillitt uvedl pro The Huffington Post, že studie věnované pouze těmto divným banánovým proužkům neproběhly,  je ale jasné, že obsahují více vlákniny než zbytek tohoto oblíbeného ovoce.

„Nejsou nepoživatelné ani jinak nechutné. Pouze pomáhají banánu růst a k tomu, aby dobře chutnal,“ vyjádřila se zase doktorka Elizabeth Trattner, která se zabývá čínskou medicínou, pro americký časopis Reader’s Digest.

Rostlině poskytují důležité živiny

Pokud překousnete svůj zvyk proužky vyhazovat do koše, věřte tomu, že se vám změní život. Banány vám tak poskytnou mnohem více zdroje fyzické energie.

Ovoce navíc pomáhá při problémech s trávením, působí antistresově a celkově pročišťuje organismus po fyzické i psychické stránce.

Vědci doporučují jíst banány ideálně každý den, ale už nedodávají, že bychom je neměli zbavovat nitek, které se zachytávají mezi zuby a mnohým jsou nepříjemné.

Pokud patříte k těm, kteří si nikdy ani nevšimli, že banán nějaké ty struny má, tak ve svém životním stylu jednoduše pokračujte. A pokud jste tím, komu nitky vlákniny vadí, rozmixujte si banán třeba do smoothie, tam vám vadit nebudou.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články