Připravte svou zahradu na úspěšnou jarní sezonu. Je důležité podniknout následující kroky

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
zahrada pece
Zdroj: Shutterstock.com

Jaro je konečně tady! Veselé a živé roční období plné barev, kterého se většina z nás po dlouhé zimě nemohla dočkat. Právě teď přichází ta správná doba dát svoji zahradu pořádně do pucu a připravit ji na úspěšnou sezonu, kdy vám bude dělat jen samou radost.

Těšit se z rozkvetlých stromů, květy posetých keřů a bohaté úrody je pro každého zahrádkáře ta největší odměna. Na začátku všeho ale stojí vaše píle a čas, který zahradě ještě před startem sezony věnujete.

Přípravě se věnujte důkladně

Třeba už ve chvíli, kdy nám sice kalendářně vládne jaro, ale venku to ještě moc nevypadá, můžete volné chvíle využít ke kontrole zahradních strojů a nářadí. Zkontrolujte, jak je na tom sekačka, křovinořez a další pomocníci, bez kterých se během sezony na zahradě neobejdete.

Také se ujistěte, že máte dostatečné zásoby hnojiva či osiva, jestli máte po ruce doplňky půdy, případně i vzpěry pro pěstování rajčat. Zkrátka vše, o čem víte, že budete potřebovat a po minulé sezoně vám třeba chybí.

Půda potřebuje vaši pozornost

Během zimního odpočinku se toho na zahradě poděje hodně. Pokud se nemůžete dočkat, až začnete pěstovat vlastní zeleninu, pak je potřeba připravit na začátek sezony záhonky.

V zimě má půda tendenci se zhutňovat, takže jedna z prvních věcí, které musíte s příchodem jara udělat, je ji zapracovat. S pomocí ostrého rýče zapracujte půdu pěkně do hloubky, aby se uvolnila.

Nezapomínejte ani na trávník

Pro mnohé z nás je trávník na zahradě ta největší chlouba a pýcha, kdy se často předháníme se sousedy, čí tráva je zelenější a trávník upravenější. Ať už si dáváte na vzhledu trávníku záležet kvůli jeho parádě, nebo kvůli tomu, aby dobře sloužil, neměli byste zapomínat věnovat čas i jemu.

Nejdříve shrabejte listí a větvičky, které sem během zimních měsíců napadaly. Zbavte se i mechu a jiných hrubých nečistot. Poté proveďte první jarní seč, díky které se vám podaří dosáhnout rovnoměrného růstu, a zároveň se postaráte o to, že vzhled trávníku bude příjemně sjednocený.

Podle potřeby je možné trávník ošetřit vertikutátorem v jednom směru a pak ještě jednou do kříže. Pokud po zásahu vertikutátoru zůstanou na trávníku holá místa, nelekejte se a dosejte je k tomu určenou travní směsí.

Sázení letniček a zeleniny

Na jaře přichází čas vysázení letniček a také některých druhů zeleniny. Dejte si pozor, abyste do záhonků sázeli jen zdravé a silné rostliny, vyvarujte se poškození kořenového balu. Až do poloviny měsíce května hrozí rostlinám úhona způsobená přízemními mrazíky, proto myslete na jejich ochranu s pomocí například netkané textilie.

Zdroj: Waysidegardens.com

Autor: Nikol Kolomazníková

Související články