Příběh ženy s Münchausenovým syndromem v zastoupení: Týrala svou dceru za vidinou soucitu. Tu osvobodil až zoufalý čin

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
gypsy rose blanchard serial
gypsy rose blanchard serial

Představte si, že máte milující matku, která vás bere od jednoho lékaře k druhému v domnění, že máte všechny nemoci světa. Jak dospíváte, dochází vám, že tady něco nehraje. To je jen začátek příběhu Gypsy Rose Blanchard, který je k neuvěření, přesto jej napsal sám život.

Mentální retardace, svalová dystrofie, astma, špatný zrak, to je jen minimální výčet chorob, které diagnostikovala Gypsy její matka Dee Dee.

Ve spoustě případů dokázala oklamat i doktory a dceru samotnou, která se se svými údajnými zdravotními problémy tak sžila, že uvěřila, že jsou opravdové.

Už když byla Gypsy maličká, její matka začala předstírat, že má různá onemocnění. Začalo to spánkovou apnoe, v osmi letech pokračovalo leukémií a svalovou dystrofií a invalidním vozíkem.

Matka zmátla i doktory

Dee Dee byla v popisu symptomů a potíží své dcery tak přesvědčivá, že zmátla i doktory, kteří jí pro Gypsy napsali léky. Do toho se přidala „nutnost“ používání dýchacího přístroje a několika operací očí či odstranění slinných žláz.

Důsledkem těchto zásahů do života jinak zcela zdravé dívky byla nejen špatná psychika a nedůvěra v okolí, ale také třeba hnijící chrup. Co naplat, že by byly její zuby jinak zdravé, takhle bohužel musely ven.

Za jednáním Dee Dee zřejmě stála duševní nemoc zvaná Münchausenův syndrom v zastoupení.

Matka jednoduše vykonstruovala špatný zdravotní stav své dcery, aby získala pozornost a soucit ostatních, kteří ji zároveň obdivovali za to, jak vzorně se stará o své nebohé dítě.

Navenek působila jako milující rodič

Samozřejmě lékaři ani testy nejsou hloupé a mnohokrát se ukázalo, že Gypsy netrpí chorobou, kterou si zrovna Dee Dee v určitý moment vymyslela.

Jenže tato žena měla zdravotní výcvik a dokázala přesně popsat příznaky, nebo podávala dceři léky, které je vyvolaly.

Navenek působila jako milující matka, přitom jak Gypsy rostla a moudřela, zakazovala jí o jejích diagnózách mluvit na veřejnosti.

Rodina si všimla, že je něco špatně

Někteří z rodiny si všimli, že Gypsy zřejmě nepotřebuje invalidní vozík, a začali se vyptávat. V tu chvíli se Dee Dee a Gypsy s nimi přestaly stýkat.

Když se Gypsy dostávala do puberty, její matka začala lhát o jejím věku, dokonce falšovala i její rodný list.

Ve čtrnácti letech se dívka dostala k neurologovi, který rozpoznal, že je obětí Münchausenova syndromu v zastoupení. Nikdy to ale nenahlásil příslušným úřadům.

V devatenácti letech se Gypsy pokusila své matce uniknout, ale neúspěšně. Po návratu domů ji matka připoutala k posteli, odepřela přístup k počítači a internetu, bila ji a nedávala jí najíst.

Požádala cizího muže, aby matku zabil

Gypsy se nakonec podařilo dostat zpět online. Vstoupila do křesťanské seznamky, kde se setkala s Nicholasem Godejohnem. Řekla mu pravdu o činech své matky a nakonec ho požádala, aby ji zabil. Jedině tak prý mohli být spolu.

V červnu 2015 přišel do jejich domu a ubodal ji, zatímco Gypsy čekala se zakrytýma ušima v koupelně.

Muž dostal za svůj čin doživotí, Gypsy deset let vězení.

Údajně prohlásila, že se za mřížemi cítí svobodněji než za matčina života. V roce 2024 bude mít nárok na podmínečné propuštění.

Na motivy tohoto příběhu byl v minulém roce natočen seriál Odhalení s Joe King, která si zahrála Gypsy.

Autor: Šárka Blahoňovská


Sdílet článek:Share on Facebook
Facebook

Související články