Příběh šílenství, špionáže a spiknutí zůstává po 75 letech nezodpovězen

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Rudolf Hess 1
Rudolf Hess 1

Některé činy nacistického politika Rudolfa Hesse jsou pro dnešní historiky stále záhadou. Odborníkům stále vrtá hlavou, proč tato vlivná osoba odletěla během druhé světové války do Skotska. Přou se a vymýšlejí teorie o tom, jak jeho akce ovlivnila celý konflikt a zdali by mohl skončit jinak, kdyby Rudolf Hess zůstal ve své zemi.

Osudný den

V noci 10. května 1941 našel skotský farmář jménem David McLean na svém poli německý Messerschmittův letoun a parašutistu, který se identifikoval jako kapitán Alfred Horn. McLeanova maminka, jako správná hospodyňka, mu udělala čaj. Následně s velkým překvapením zjistili, že to nebyl obyčejný pilot, ale Rudolf Hess, dlouholetý spojenec Hitlera.

Předvedl skvělé letecké a navigační schopnosti

Hessův let byl sám o sobě pozoruhodný. Opustil letiště poblíž Mnichova v malém stíhacím bombardéru. Hess projevil značnou dovednost tím, že se sám uměl navigovat, a dokonce ani nebyl sestřelen britskou leteckou obranou. Po desáté hodině večerní, když byl Hess pouze pár kilometrů od svého cíle, mu došlo palivo a byl nucen se ukrýt.

Spekulace o průběhu druhé světové války

Jeho přílet na skotskou půdu se uskutečnil jen několik dní před tím, než Hitler zahájil nešťastnou invazi na Sovětský svaz. Pátrání po vysvětlení začalo už tenkrát v květnu roku 1941 a trvá doteď.

Zdroj: Greelane.com

Hessova motivace spojit se s Hitlerem začíná už v první světové válce, kde bojoval jako pěšák. Poté, co ho lehce postřelili, začal trénovat jako pilot a včas se kvalifikoval, aby se zapojil do závěrečných leteckých bitev nad západní frontou. Po druhé světové válce byl odsouzen na doživotí a ve svých 93 letech se po dlouhých 46 let strávených v cele oběsil.

Smrt je teprve začátek

Během svého zajetí se Hess často domníval, že jeho jídla byla otrávená. Je neuvěřitelné, že potravinové balíčky, které zabalil a zapečetil v Norimberku pro budoucí analýzu, byly v suterénu s chované 70 let. Po Hessovi smrti zůstalo spoustu nezodpovězených otázek, které se stále řeší.

Autor: Darja Black
Zdroj: Smithsonian magazine, Benjamen Walker´s Theory of Everything


Související články